Trwa ładowanie...

Niemcy chcą do pracy Polaków - oferują "powitalne"

Rząd Niemiec chce wypłacać "powitalne" Polakom, którzy po 1 maja 2011 r. podejmą tam pracę - informuje "Metro".

Niemcy chcą do pracy Polaków - oferują "powitalne"Źródło: sxc.hu
d2pigmc
d2pigmc

Według tamtejszego Instytutu Badań nad Rynkiem Pracy w Niemczech brakuje 3 mln pracowników. 70% firm ma problemy ze znalezieniem rąk do pracy. Od 1 maja 2011 r. braki mają wypełniać imigranci z nowych państw UE, którzy nie będą już potrzebowali żadnych zezwoleń na pracę w RFN. Minister gospodarki Rainer Brderle proponuje nawet, by wypłacać im "powitalne" (stawki jeszcze nie ustalono).

Niemcy najbardziej liczą na Polaków, szczególnie na inżynierów i informatyków. Średni wiek tych pierwszych wynosi w Niemczech ok. 50 lat, a brakuje ich 36 tys. W informatyce jest 28 tys. wolnych posad - prawie o połowę więcej niż rok wcześniej.

Według GUS, w 2009 r. w Niemczech już pracowało 415 tys. Polaków. Zdaniem Kamila Rakoczego z zespołu doradców strategicznych premiera, drugie tyle może wyjechać po 1 maja 2011 r.

d2pigmc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pigmc

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj