Niemcy proponują nowe reguły gry dla rynków finansowych

8.10.Berlin (PAP) - Niemiecki minister finansów Peer Steinbrueck
przedstawił w środę krajom grupy G7 pakiet ośmiu propozycji
dotyczących nowych, ostrzejszych reguł funkcjonowania...

08.10.2008 | aktual.: 08.10.2008 16:52

8.10.Berlin (PAP) - Niemiecki minister finansów Peer Steinbrueck przedstawił w środę krajom grupy G7 pakiet ośmiu propozycji dotyczących nowych, ostrzejszych reguł funkcjonowania rynków finansowych.

Pakiet, opublikowany na stronie internetowej resortu, będzie tematem dyskusji na piątkowym spotkaniu ministrów finansów grupy siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata G7 (USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Kanady i Japonii) w Waszyngtonie.

Steinbrueck uważa m.in., że konieczne jest ustanowienie międzynarodowych standardów zakładających większą odpowiedzialność osobistą aktorów działających na rynkach finansowych.

"W obliczu kryzysu ludzie na całym świecie zadają sobie pytanie, jakie dodatkowe ciężary na nich spadną. W obecnej sytuacji nie jest możliwe wyjaśnienie społeczeństwu, dlaczego odpowiedzialni za podejmowanie decyzji w przedsiębiorstwach nie tylko nie są rozliczani ze swych błędów, ale jeszcze otrzymują milionowe odprawy" - ocenia Steinbrueck.

Jego zdaniem konieczne jest także stworzenie wyższych zabezpieczeń płynności finansowej banków. Ryzykowne przedsięwzięcia finansowe powinny mieć zabezpieczenie w wystarczającym kapitale własnym i być ujawniane w bilansach instytucji.

Według niemieckiego ministra stosowane przez banki systemy zachęt nie powinny nakłaniać do podejmowania bardzo wysokiego ryzyka. Steinbrueck opowiada się także m.in. za zakazaniem stosowania czysto spekulacyjnej krótkiej sprzedaży (sprzedawanie pożyczonych papierów wartościowych, a następnie ich odkupienie i zwrot właścicielowi), a także lepszą kooperacją instytucji nadzoru finansowego.

"Najważniejszym wyzwaniem obecnie jest odbudowa zaufania do międzynarodowego systemu finansowego" - podkreślił minister.(PAP)

awi/ mc/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finansegiełdabanki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)