Qaqwqwrqw

Niemcy szukają pracowników przy zbiorach szparagów. Polacy i Rumuni nie dali rady

W tym roku Niemcy mają problem. Rolnicy w Brandenburgii potrzebują pracowników sezonowych do zbioru szparagów, a tych jak na lekarstwo. Część Rumunów i Polaków nie przyjechało do pracy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szparagi to przysmak dla Niemców, a dla Polaka szansa na zarobek przy zbiorach.
Szparagi to przysmak dla Niemców, a dla Polaka szansa na zarobek przy zbiorach. (East News, Fot: East News)
Qaqwqwrqw

Wiosną szparagi zajmują kluczowe miejsce w niemieckiej kuchni. Sezon trwa od drugiej połowy kwietnia do końca czerwca. Statyczny Niemiec konsumuje średnio 2,2 kg w ciągu roku. Praca przy zbiorach jest ciężka i niekomfortowa.

Niedawno niemiecka prasa zaalarmowała, że brakuje rąk do pracy. - Brak rąk do pracy staje się coraz bardziej dokuczliwy. W tym roku nie pojawili się pracownicy, którzy zawsze przyjeżdżali - oznajmił w dzienniku „Tageszeitung”, przewodniczący związku Szparagi z Beelitz Juergen Jakobs. Mowa tu o 85 osobach z Polski i Rumuni, które zrezygnowały w tym sezonie z pracy przy zbiorach.

Zobacz też: Ceny gazu mogą być jeszcze niższe

Qaqwqwrqw

Skutkiem deficytu pracowników jest to, że coraz więcej rolników nie decyduje się na uprawę szparagów. Dla rolników konkurencja z innymi branżami nie jest prosta. Np. budownictwo, oferuje płacę minimalną w wysokości 9 euro za godzinę. - My nie możemy tyle płacić, ponieważ nie możemy pokryć dodatkowych kosztów podwyżkami cen - objaśnia niemiecki producent.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Finanse
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw