Niemcy wprowadzą drastyczny program oszczędnościowy

Niemiecki rząd rozpoczyna dziś dwudniowe zamknięte posiedzenie poświęcone oszczędnościom budżetowym. Gabinet Angeli Merkel szuka sposobów zaoszczędzenia 30 miliardów euro w ciągu najbliższych trzech lat.

Niemcy, zmagające się rekordowym zadłużeniem na poziomie 80 miliardów euro, muszą przyjąć drastyczny program oszczędnościowy. Dlatego posiedzenie w Pałacu Meseberg pod Berlinem oczekiwane jest z wielką uwagą.

Kanclerz Merkel i jej ministrowie chcą na nim wypracować wstępny projekt założeń budżetowych na przyszły rok i zarys programu oszczędnościowego na najbliższe lata. Przed spotkaniem nie było jasne, w jaki sposób niemiecki rząd chce oszczędzić 10 miliardów euro rocznie. Angela Merkel zapowiedziała, że nie chce podnosić podatków ani dokonywać cięć w wydatkach na oświatę.

Wśród pomysłów na oszczędności budżetowe media najczęściej wymieniają redukcję administracji rządowej o 10 lub - według niektórych źródeł - nawet 15 tysięcy osób, skrócenie wypłat zasiłków dla bezrobotnych, zmiany w przepisach podatkowych, redukcję liczebności Bundeswehry, a nawet zniesienie obowiązkowej służby wojskowej, oraz odłożenie w czasie kosztownej odbudowy zamku Hohenzollernów w Berlinie.

Osiągnięcie kompromisu budżetowego z pewnością utrudni fakt, że niemal każdy z tych pomysłów jest przedmiotem sporu w koalicji. O wynikach rozmów kanclerz Merkel poinformuje jutro.

kryzysniemcyoszczędności

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)