Trwa ładowanie...
niemcy
05-06-2018 10:57

Niemiecki „kindergeld” dla Polaków: miesiąc pracy czy miesiąc wypłaty?

Obywatele UE pracujący przez kilka miesięcy w Niemczech na własny rachunek mają prawo do „kindergeld”. Sąd ustalił, kiedy dokładnie.

Niemiecki „kindergeld” dla Polaków: miesiąc pracy czy miesiąc wypłaty?Źródło: East News, fot: Piotr Kamionka/REPORTER
d1see4v
d1see4v

Jeśli obywatele UE, pracujący na własny rachunek, wykonują przez kilka miesięcy zlecenia w Niemczech, mogą ubiegać się za ten czas o niemiecki zasiłek na dzieci (tzw. kindergeld). Prawo to dotyczy miesiąca, w którym wykonywana była praca, a nie okresu, w którym ktoś otrzymał wynagrodzenie – orzekł Federalny Trybunał Finansowy (BFH). Regulacja ta ma zapobiec nadużyciom i dotyczy obywateli UE, którzy nie mieszkają w Niemczech i bez ograniczeń podlegają opodatkowaniu.

Skarżył Polak

Sędziowie orzekali w sprawie Polaka, prowadzącego własną działalność. W latach 2011-2015 pracował on przez kilka miesiący na różnych budowach w Niemczech, mieszkając w kwaterach swego zleceniodawcy. Na swoje zamieszkałe w Polsce dzieci starał się o „kindergeld”, m.in. za maj 2012. Wynagrodzenie za pracę w tym miesiącu otrzymał jednak dopiero w sierpniu. Kasa rodzinna odmówiła Polakowi przyznania „kindergeld” za maj, tłumacząc że liczy się okres wypłaty. W sierpniu zaś Polak z innych względów miał prawo do zasiłku na dzieci. Za maj nie należało mu się nic – uważała kasa rodzinna. Teraz sąd przyznał mu rację.

Zobacz także: Jesteś rodzicem? Zobacz na co możesz liczyć od państwa

Inaczej pracownicy sezonowi

Federalny Trybunał Finansowy zdecydował, że w przypadku osób pracujących na własny rachunek wniosek o zasiłek na dzieci ma być rozpatrzony w odniesieniu do miesiąca, w którym były zatrudnione, a nie tego, w którym otrzymały wynagrodzenie. Ma to gwarantować, że prawem tym nie będzie rządził przypadek lub samodzielnie wybrane ramy czasowe. Możliwe są też częściowe płatności obejmujące kilka miesięcy.

d1see4v

W poprzednim wyroku BFH uznał w przypadku niepracujących na własny rachunek podatników, takich jak pracownicy sezonowi, że decydujący jest miesiąc wypłaty. W najnowszym orzeczeniu senat BFH pozostawił kwestią otwartą, czy orzeczenie będzie miało też zastosowanie do pracowników sezonowych.

(afp/dom)

d1see4v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1see4v