Trwa ładowanie...
dchypin

Niemiecki „kindergeld” dla Polaków: miesiąc pracy czy miesiąc wypłaty?

Obywatele UE pracujący przez kilka miesięcy w Niemczech na własny rachunek mają prawo do „kindergeld”. Sąd ustalił, kiedy dokładnie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niemiecki sąd orzekał ws. Polaka prowadzącego własną działalność
Niemiecki sąd orzekał ws. Polaka prowadzącego własną działalność (East News, Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)
dchypin

Jeśli obywatele UE, pracujący na własny rachunek, wykonują przez kilka miesięcy zlecenia w Niemczech, mogą ubiegać się za ten czas o niemiecki zasiłek na dzieci (tzw. kindergeld). Prawo to dotyczy miesiąca, w którym wykonywana była praca, a nie okresu, w którym ktoś otrzymał wynagrodzenie – orzekł Federalny Trybunał Finansowy (BFH). Regulacja ta ma zapobiec nadużyciom i dotyczy obywateli UE, którzy nie mieszkają w Niemczech i bez ograniczeń podlegają opodatkowaniu.

Skarżył Polak

Sędziowie orzekali w sprawie Polaka, prowadzącego własną działalność. W latach 2011-2015 pracował on przez kilka miesiący na różnych budowach w Niemczech, mieszkając w kwaterach swego zleceniodawcy. Na swoje zamieszkałe w Polsce dzieci starał się o „kindergeld”, m.in. za maj 2012. Wynagrodzenie za pracę w tym miesiącu otrzymał jednak dopiero w sierpniu. Kasa rodzinna odmówiła Polakowi przyznania „kindergeld” za maj, tłumacząc że liczy się okres wypłaty. W sierpniu zaś Polak z innych względów miał prawo do zasiłku na dzieci. Za maj nie należało mu się nic – uważała kasa rodzinna. Teraz sąd przyznał mu rację.

dchypin

Zobacz także: Jesteś rodzicem? Zobacz na co możesz liczyć od państwa

Inaczej pracownicy sezonowi

Federalny Trybunał Finansowy zdecydował, że w przypadku osób pracujących na własny rachunek wniosek o zasiłek na dzieci ma być rozpatrzony w odniesieniu do miesiąca, w którym były zatrudnione, a nie tego, w którym otrzymały wynagrodzenie. Ma to gwarantować, że prawem tym nie będzie rządził przypadek lub samodzielnie wybrane ramy czasowe. Możliwe są też częściowe płatności obejmujące kilka miesięcy.

W poprzednim wyroku BFH uznał w przypadku niepracujących na własny rachunek podatników, takich jak pracownicy sezonowi, że decydujący jest miesiąc wypłaty. W najnowszym orzeczeniu senat BFH pozostawił kwestią otwartą, czy orzeczenie będzie miało też zastosowanie do pracowników sezonowych.

(afp/dom)

dchypin

Podziel się opinią

Share
dchypin
dchypin