Niepokojąco silne spadki na Wall Street

Amerykańskie giełdy odnotowały najgorszy tydzień od marca 2009 roku kiedy to rozpoczęła się obecna fala wzrostowa. Na rynkach widoczny jest rosnący niepokój wśród inwestorów, czego najlepszym wyrazem były silne spadki na piątkowej sesji.

Niepokojąco silne spadki na Wall Street
Źródło zdjęć: © TMS Brokers

Indeks Dow Jones zniżkował o 2,09%, S&P 500 o 2,21%, a technologiczny Nasdaq stracił 2,67%. Silny wzrost w ostatnim czasie odnotował indeks VIX, obrazujący implikowaną zmienność rynku akcji. Wzrósł on w przeciągu tygodnia z poziomu 18 do 28 pp, co jest oznaką niepewności wśród uczestników rynku. Z technicznego punktu widzenia wiele przemawia za kontynuacją rozpoczętych spadków. Indeks S&P 500 pokonał istotne wsparcia przełamując zarówno linię trendu wzrostowego oraz poziom 1120 pkt, będący 50-procentowym zniesieniem trwającej od 2007 roku fali spadkowej. Amerykańskim giełdom ciążą przede wszystkim zapowiedzi administracji prezydenta Obamy o zaostrzeniu regulacji dla instytucji finansowych, co według szacunków uszczupliłoby przyszłe dochody banków nawet o 13 mld USA.

Przecena na Wall Street przełożyła się na dzisiejszą sesję azjatycką, gdzie także zagościły spadki. Tokijski indeks Nikkei 225 zniżkował o 0,74%, ciągnięty w dół w dużej mierze przez walory spółek eksporterów m.in. Toyoty pod wpływem umacniającego się względem dolara jena. Na giełdach w Chinach najsilniej na wartości traciły walory banków po informacji, że Bank of China planuje wyemitować obligacje zamienne na akcje warte 40 mld juanów w celu wzmocnienia swojej bazy kapitałowej.

Silną przecenę obserwować można było także w piątek na rynkach europejskich. Niemiecki indeks DAX zniżkował o 0,9%, zmierzając w okolice najbliższego poziomu wsparcia 5501 pkt (23,60-procnetowe zniesienie). Nowy tydzień giełdy Starego Kontynentu rozpoczęły w mieszanych nastrojach, jednak sentyment inwestycyjny w dalszym ciągu pozostaje mało optymistyczny Z tego też względu oczekiwać można, że główne indeksy zejdą do jeszcze niższych poziomów.

Michał Fronc
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Źródło artykułu:TMS Brokers
sesjamwig40wig20

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)