Trwa ładowanie...
Dom Maklerski BZ WBK
Gospodarka

Nieśmiałe wzrosty - komentarz po sesji

Po dniu wolnym od rynkowych zmagań inwestorzy powrócili na warszawski parkiet z umiarkowanym optymizmem. Mimo niesprzyjających warunków na rozwiniętych zachodnich parkietach dominował wyraźnie kolor czerwony - przez większość sesji na Książęcej rynek utrzymywał się ponad poziomami z poniedziałkowego zamknięcia.
Share
Nieśmiałe wzrosty - komentarz po sesji
Źródło: Fotolia, Fot: lassedesignen
dxotc0k

Wtorkowa sesja na warszawskim parkiecie przebiegała bardzo spokojnie. Zmienność na indeksie WIG20 nie przekraczała 13 punktów. Mimo iż dominował kolor zielony, to obroty na parkiecie nie były wysokie – nieznacznie przekroczyły 600 mln zł. Ostatecznie WIG 20 zyskał 0,51 proc., a szeroki WIG – 0,53 proc. Patrząc na branże, najkorzystniej wyglądały spółki spożywcze, informatyczne i banki, słabo natomiast prezentowały się telekomy i firmy paliwowe.

Wśród największych spółek wyróżniało się AssecoAsseco (Zobacz notowania spółki ») (+1,37 proc.). W ubiegłym tygodniu spółka zaraportowała wyniki za trzeci kwartał. Zysk netto wyniósł 85,3 mln zł i był 8 proc. wyższy od oczekiwań analityków. Kurs spółki jest w wyraźnym trendzie wzrostowym, który zapoczątkowany został w połowie bieżącego roku. Dzisiaj za jedną akcję na zamknięciu płacono 53,22 zł. Mocno zyskiwały EurocashEurocash (Zobacz notowania spółki ») (+4,97 proc.), KernelKernel (Zobacz notowania spółki ») (+2,82 proc.) i Synthos (+1,39 proc.). Na przeciwnym
biegunie znalazły się akcje Lotosu, które po wczorajszych ponadprzeciętnych wzrostach korygowały swoją wycenę o 3,15 proc. Traciły na wartości akcje Orange (-1,76 proc.). Wood&Company obniżył rekomendację dla spółki telekomunikacyjnej do „sprzedaj”, wyznaczając nową cenę docelową na poziomie 9 zł. Wśród czynników ryzyka wskazano możliwość wyższych nakładów inwestycyjnych i wypłaty niższej dywidendy, a także silną konkurencję w segmencie B2B.

Na szerokim parkiecie wyróżniał się Ciech. Akcje spółki chemicznej zyskiwały 2,19 proc. Dzisiaj na głównym parkiecie zadebiutowały akcje Skarbca Holding. O godzinie 9.00 cena kształtowała się na poziomie 33,88 zł, czyli 4,25 proc. wyżej od ceny emisyjnej. W ofercie właściciele zamierzali sprzedać 3,16 mln akcji, jednakże ostatecznie właściciela zmieniło 1,36 mln sztuk. Wartość aktywów zarządzanych przez towarzystwo wynosiła na sierpień 14,79 mld zł. Przez pierwsze półrocze spółka wypracowała 9,3 mln zł zysku netto. Zarząd zamierza w najbliższych latach rekomendować przeznaczenie nie mniej niż 75 proc. zysku na wypłatę dywidendy.

dxotc0k

Wtorkowa sesja potwierdza tezę o dominacji trendu horyzontalnego na naszym parkiecie. Jest to o tyle dziwne, iż na największych światowych rynkach mieliśmy ostatnio do czynienia z dynamicznymi zmianami indeksów. Dzisiejsza sesja pokazuje, iż strony popytowa i podażowa mają jednakową siłę (spółek, których wartość rosła, było 41 proc. przy 44 proc. spadających). Najbliższe istotne poziomy dla WIG to wsparcie na 52 663 i opór na 54 145 pkt. Przyglądając się rynkowi w perspektywie kilku najbliższych miesięcy, uważam, iż jest szansa na przełamanie 55 500 pkt i wykreowanie mocnego trendu wzrostowego. Sprzyjać temu będzie środowisko niskich stóp procentowych i atrakcyjna wycena części średnich i małych firm.

Środowa sesja nie przyniosła istotnych zmian poziomów głównych indeksów na warszawskim parkiecie. WIG20 zakończył się powyżej istotnego poziomu 2400 pkt. Odnotować należy, iż pomimo spadków na rozwiniętych rynkach Starego Kontynentu polskie indeksy utrzymywały się na poziomach zbliżonych do poniedziałkowych zamknięć. WIG nie przełamał istotnej linii wsparcia 53 000 pkt. Obecnie istotnym poziomem oporu dla indeksu WIG jest 54 060 pkt. Dzisiejsza sesja potwierdza, iż na rynku panuje trend horyzontalny i trudno oczekiwać, aby w najbliższym czasie został on zmieniony.

Grzegorz Skrzyczyński
Makler DM BZ WBK S.A.

dxotc0k

Podziel się opinią

Share
dxotc0k
dxotc0k