Trwa ładowanie...

Nietrafiona ustawa antykryzysowa

Mniejszy kryzys czy źle napisana oferta wsparcia. Złagodzone warunki pomocy nie skusiły żadnej firmy. Elastyczne prawo dla zakładu cenniejsze niż pieniądze.

Nietrafiona ustawa antykryzysowaŹródło: Jupiterimages
d398lnr
d398lnr

Z danych Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wynika, że niecałe 10 tys. pracowników uzyskało wynagrodzenie ze środków przeznaczonych na pomoc kryzysową. Fundusz wypłacił 6,6 tys. pracownikom pieniądze za czas przymusowego przestoju, a 3 tys. dostało świadczenia z powodu obniżonego wymiaru czasu pracy. Najwięcej pomocy, bo ok. 2,5 mln zł, trafiło do firm z województwa mazowieckiego. Ustawę i jej skutki bardzo krytycznie oceniają związkowcy.

– Dane jednoznacznie pokazują, że od początku ustawa była tylko zabiegiem wizerunkowym rządu. Została tak napisana, by za dużo nie wydać, a opinia publiczna dostała pusty komunikat, że są narzędzia i pieniądze do walki z kryzysem – mówi Sławomir Wręga z Forum Związków Zawodowych.

– Skala udzielonej pomocy i liczba pracowników, którzy z niej skorzystali, pokazują, że ustawa nie przyniosła przewidywanych skutków. Tylko niewielki ułamek środków z ok. 900 mln zł zarezerwowanych na pomoc został wykorzystany, więc w sferze finansowej skutki ustawy były wręcz symboliczne – podkreśla Marcin Zieleniecki, ekspert NSZZ „Solidarność“.

Pracodawcy z jednej strony są zadowoleni, że z nadzwyczajnych przepisów skorzystało mało firm, z drugiej podzielają opinię, iż kryteria uzyskania pomocy były za surowe.
– Mieliśmy nadzieję, że wykonamy kawał nikomu niepotrzebnej roboty. Poniekąd tak się stało, bo kryzys nie był tak dotkliwy. Można było określić niższe kryteria uprawniające do pomocy – mówi Adam Ambrozik z Pracodawców RP.

d398lnr

Z danych funduszu wynika, że od daty wejścia w życie zmiany w ustawie dotyczącej obniżenia pułapu spadku obrotów gospodarczych z 25 do 15 proc. uprawniającej do pomocy do 16 maja nie wpłynął żaden wniosek z tego tytułu.

Więcej zainteresowana budziły nadzwyczajne przepisy prawa pracy, szczególnie te dotyczące czasu pracy. Przestaną obowiązywać z końcem tego roku. W Komisji Trójstronnej trwają rozmowy o tym, które rozwiązania z ustawy kryzysowej powinny trafić na stałe do kodeksu pracy.

Tomasz Zalewski

d398lnr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d398lnr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj