Niewiarygodne bezrobocie GUS

Oficjalne dane są inne niż wyniki spisu powszechnego: pracuje nie 15,9 mln Polaków, tylko 14,2 mln

Niewiarygodne bezrobocie GUS

08.05.2012 | aktual.: 09.05.2012 08:36

Oficjalne dane są inne niż wyniki spisu powszechnego: pracuje nie 15,9 mln Polaków, tylko 14,2 mln - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Według spisu powszechnego na koniec pierwszego kwartału 2011 r. pracowało 14,2 mln osób, wliczając w to szarą strefę. Bezrobotnych było w tym czasie 2,1 mln, co oznacza, że faktyczna stopa bezrobocia wynosiła 12,9 proc.

Była zatem aż o 2,9 pkt proc. wyższa, niż wynika to z oficjalnych publikacji GUS - według urzędu w tym samym czasie ubiegłego roku stopa bezrobocia wyniosła dokładnie 10 proc.

Rozbieżności wynikają z tego, że przed spisem badania ekonomiczne ludności (BAEL) przeprowadzane przez GUS mówiły o 15,9 mln pracujących (o 1,7 mln więcej niż wykazał spis) i 1,8 mln bezrobotnych (o 300 tys. mniej niż w spisie).

- Różnica jest szokująca. Albo liczba pracujących w badaniach BAEL została jakimś cudem drastycznie zawyżona, albo jakiś błąd wkradł się do wyników spisu - ocenia prof. Zenon Wiśniewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

GUS uspokaja. - Nie mamy jeszcze danych o ponad milionie osób - mówi Grażyna Marciniak, wiceprezes urzędu. Statystyki spisu mają zostać ostatecznie uaktualnione najpóźniej za dwa miesiące.

„Statystyki spisu mają zostać ostatecznie uaktualnione najpóźniej za dwa miesiące. Tłumaczenia GUS budzą jednak wątpliwości, ponieważ w oficjalnej notatce zamieszczonej na stronie internetowej urzędu, takich zastrzeżeń nie ma. Jednak nawet gdyby okazało się, że cały niezweryfikowany jeszcze milion obywateli ma pracę, to statystyki poprawi to nieznacznie” – czytamy w „DGP”.

Według "DGP" podobna sytuacja miała miejsce w 2002 r. Na podstawie danych ze spisu powszechnego gazeta wyliczyła, że stopa bezrobocia rejestrowanego była zaniżona o 2 pkt proc. Dwa miesiące później obliczenia się potwierdziły, GUS podniósł wskaźnik bezrobocia z 18 proc. do 20 proc.

(JK)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (407)