Trwa ładowanie...
fundusze
05-02-2009 09:15

Niezbyt dobry początek nowego roku dla TFI

W styczniu klienci TFI tracili. Średnio nie udało się zarobić ani funduszom akcji krajowych, ani zrównoważonym, ani stabilnego wzrostu.

Niezbyt dobry początek nowego roku dla TFIŹródło: Jupiterimages
d3ill6i
d3ill6i

Pocieszające jest to, że zarządzający zmniejszają udział papierów w portfelach.

Najlepszym TFI w styczniu był Union Investment. Zarządzających jego funduszami dobra passa nie opuszcza. W comiesięcznych zestawieniach z 2008 r. często stawali na podium, by ostatecznie zająć drugie miejsce w skali całego minionego roku w rankingu TFI "Parkietu".

Union Investment najlepszy

Tym razem UI TFI zapunktowało przede wszystkim dzięki wynikowi UniStabilny Wzrost, UniDolar Obligacje oraz UniWIBID. Drugie miejsce w styczniowym rankingu towarzystw zajęło PKO TFI. Przyczynili się do tego głównie zarządzający funduszami papierów dłużnych - zarówno polskich, jak i zagranicznych, oraz funduszem PKO/CS Małych Spółek Japońskich.

Trzecia lokata przypadła ex aequo Commercial Union oraz DWS. Obu TFI pomogły przede wszystkim wyniki funduszy działających stosunkowo krótko - czyli takich, których ogólnej sumy przyznawanych przez nas punktów nie obciążają ujemne stopy zwrotu na przykład z minionego roku.

d3ill6i

CU dobrze wybiera spółki

Spośród zarządzających funduszami akcji krajowych w styczniu najlepiej poradzili sobie specjaliści z CU TFI. W tym czasie WIG, indeks szerokiego rynku warszawskiego parkietu, stracił 9,3 proc., a mWIG40 i sWIG80, indeksy mniejszych spółek, odpowiednio – 9,6 proc. i 3,3 proc.

Równocześnie CU Małych Spółek jako jedyny w swojej kategorii wypracował dodatnią stopę zwrotu (0,4 proc.). CU Nowoczesnych Technologii i CU Nowych Spółek straciły natomiast odpowiednio 0,8 proc. i 1,6 proc. Można by podejrzewać, że w ich portfelach nie ma prawie wcale akcji – fundusz w pierwszych sześciu miesiącach swojej działalności może jeszcze nie realizować zapisanej w statucie polityki inwestycyjnej.

Jednak Rafał Janczyk, zarządzający funduszami CU, zaprzecza. _ Nowe subfundusze akcyjne od samego początku prowadzą działalność zgodną z ich statutową polityką inwestycyjną. Relatywnie dobre styczniowe wyniki tych subfunduszy wynikły głównie z udanej selekcji, w szczególności mniejszych spółek _- opowiada zarządzający. _ Koncentrowaliśmy się na reprezentujących różne branże spółkach o niewielkim zadłużeniu i braku, według deklaracji zarządów, problemów z opcjami walutowymi _- dodaje.

Funduszowi małych spółek i nowych spółek pomogło też przeważenie firm z sWIG80 i czasowe przeważenie branży deweloperskiej. _ Z kolei dla funduszu nowoczesnych technologii kluczowy był dominujący udział w jego portfelu akcji spółek z branż TMT. Na przykład Cyfrowy Polsat i spółki grupy Asseco okazały się w styczniu bardzo silne na tle spadkowego rynku _ - mówi Rafał Janczyk.

d3ill6i

Jednocześnie CU Akcyjny stracił w ubiegłym miesiącu 10 proc. _ Jest to bardzo duży fundusz, w związku z czym struktura jego aktywów jest zdywersyfikowana, a jego wynik nie odbiega znacząco od zmian indeksu WIG _ - komentuje Rafał Janczyk.

Najsłabiej w styczniu poradzili sobie zarządzający funduszami Pioneer Pekao. Fundusze akcji krajowych tego TFI straciły po kilkanaście procent. Najsłabiej w swoich kategoriach wypadły również fundusz stabilnego wzrostu i zrównoważony. Przedstawiciele Pioneer Pekao odmówili komentarza. *Mało akcji w portfelach *

Inni zarządzający, jakim udało się wypracować relatywnie dobre stopy zwrotu w funduszach, które choć część aktywów lokują na GPW, przyznają, że obok odpowiedniej selekcji firm w styczniu ważne było, by mieć jak najmniej akcji w portfelu. Wydaje się, że coraz więcej zarządzających decyduje się na bardziej drastyczne wycofanie z giełdy.

d3ill6i

"Parkiet" wielokrotnie zwracał uwagę na to, że przez całą bessę struktura przeważającej większości portfeli funduszy była charakterystyczna dla hossy. _ Dobry wynik to efekt precyzyjnej selekcji, na przykład znaczne niedoważenie sektora bankowego i naftowego, a także odpowiednio niskie zaangażowanie w akcje _ - mówi Zbigniew Jakubowski, wiceszef UI TFI i zarządzający UniStabilny Wzrost, który w styczniu przyniósł 1-proc. stratę.

W skali jednego miesiąca mniej od niego stracił DWS Bezpiecznego Wzrostu Plus – 0,3 proc. To głównie zasługa niskiego zaangażowania w akcje. W tym funduszu maksymalny jego poziom to 15 proc. aktywów, czyli sporo mniej niż w typowych funduszach stabilnego wzrostu (zazwyczaj 30 proc.).

Najlepszy wśród funduszy zrównoważonych w styczniu był Quercus Selektywny. _ Kontynuujemy bardzo defensywną politykę inwestycyjną tego funduszu. Mamy także ograniczoną ekspozycję na sektor bankowy i zadłużone spółki _- komentuje Sebastian Buczek, szef towarzystwa.Także Mariusz Staniszewski, prezes Noble Funds TFI, którego Noble Fund Timingowy zaliczany do funduszy akcji stracił w styczniu relatywnie niewiele, bo 0,6 proc., wielokrotnie podkreślał, że stara się utrzymywać jak najmniej aktywów w papierach udziałowych.

d3ill6i

Mówi o tym także Marek Mikuć, wiceprezes Allianz TFI, którego fundusz małych spółek stracił w styczniu około 5 proc. _ Na relatywnie małą stratę złożyły się dwa elementy: dobór spółek i niższa od średniej alokacja w akcje, chociaż w styczniu skład portfela był kluczowy _ - podkreśla przy tym.

SEB najlepszy w obligacjach

Wśród funduszy polskich papierów dłużnych daleko w tyle konkurencję zostawił SEB Obligacji, wokół którego ostatnio roiło się od kontrowersji (chodziło o lokowanie w niepłynne obligacje korporacyjne, w tym rosyjskie czy kazachskie). W styczniu zarobił 8,9 proc. Konkurenci podejrzewają, że aktywa funduszu są na tyle niepłynne, że trudno ocenić, czy ich wycena odpowiada rzeczywistej wartości.

_ Częściowa normalizacja sytuacji na rynkach finansowych, a przede wszystkim poprawa ich płynności, powoduje, iż ceny rynkowe wielu kategorii aktywów wracają w kierunku wartości fundamentalnej. Ich skrajne niedowartościowanie było wynikiem paniki na rynkach w okresie wrzesień-listopad _ - komentuje dobry wynik SEB Obligacji Tomasz Kurkowski, zarządzający funduszem.

d3ill6i

2 proc. zarobił SKOK Obligacji, a 1,7 proc. – PKO/CS Obligacji Długoterminowych. Oboma zarządza Arkadiusz Bogusz z Credit Suisse AM. _ Postawiłem na krótkoterminowe papiery ze względu na obniżki stóp procentowych, które pozytywnie oddziaływały na ceny obligacji. _
_ Powoli jednak zaczynam nastawiać się na obligacje o dłuższym terminie do wykupu, których atrakcyjność powinna rosnąć dzięki na przykład staraniom rządu o utrzymanie budżetu w ryzach _- mówi. W styczniu klienci mogli zarobić nawet po kilkanaście procent na funduszach, które lokują na rynkach rozwiniętych i wyceniane są w złotych - to za sprawą drastycznego osłabienia się złotego wobec tamtejszych walut.

Natalia Chudzyńska
PARKIET

d3ill6i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ill6i