Niski popyt obniża CPI i uzasadnia cięcie stóp w marcu - RG (opinia)
19.02. Warszawa (PAP) - Perspektywy utrzymywania się niskiego popytu wpłyną na obniżenie inflacji i uzasadniają obniżenie stóp procentowych na marcowym posiedzeniu Rady Polityki...
19.02.2013 | aktual.: 19.02.2013 10:53
19.02. Warszawa (PAP) - Perspektywy utrzymywania się niskiego popytu wpłyną na obniżenie inflacji i uzasadniają obniżenie stóp procentowych na marcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej - uważa Maciej Reluga, członek Rady Gospodarczej przy premierze.
"Styczniowe dane z rynku pracy są trudne do interpretacji ze względu na corocznie dokonywaną przez GUS zmianę w grupie przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób. W porównaniu z grudniem liczba zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw zwiększyła się co prawda o ponad 30 tys. osób, jednak odzwierciedlało to zapewne w dużej części nie tyle faktyczny wzrost popytu na pracowników, co efekt zmiany próby" - napisał Reluga we wtorkowym biuletynie Rady.
GUS podał w poniedziałek, że przeciętne wynagrodzenie brutto w styczniu 2013 roku wyniosło 3.680,3 zł, co oznacza, że rdr wzrosło o 0,4 proc., a mdm spadło o 10,5 proc.
W przedsiębiorstwach w styczniu było zatrudnionych 5.506,5 tys. osób, czyli o 0,8 proc. rdr mniej oraz o 0,6 proc. więcej mdm.
"Niemniej, dane wspierają tezę o słabości dochodów do dyspozycji, co połączone z tendencją do odbudowy oszczędności może się przyczyniać do utrzymania niskiej dynamiki konsumpcji. Perspektywa niskiego popytu przemawia za scenariuszem obniżonej inflacji, co z kolei uzasadnia obniżkę stóp procentowych NBP w marcu" - uważa członek Rady Gospodarczej. (PAP)
bg/ jtt/