Trwa ładowanie...
Noble Securities
05-06-2012 09:43

Niskie obroty pomagają bronić wsparcia

Nasza giełda po raz kolejny z rzędu wytrzymała test odporności na nieprzychylne doniesienia napływające z zewnątrz. Ze względu na dość drastycznie zaniżone obroty test ten jednak trudno uznać za wiarygodny.

Niskie obroty pomagają bronić wsparciaŹródło: Noble Securities
dmlu5ol
dmlu5ol

Głównym powodem tak niskiego obrotu na naszym parkiecie jest jubileusz obchodzony przez królową Elżbietę. WIG20 zakończył dzień wzrostem o o,3 proc. i po raz kolejny był to całkiem dobry wynik na tle innych europejskich indeksów. Niemiecki DAX spadł wczoraj o 1,2 proc., francuski CAC40 wzrósł o niespełna 0,1 proc., indeks DJ Euro Stoxx 50 wzrósł o 0,5 proc. Szczególną uwagę należy zwrócić na bardzo niskie obroty na naszym parkiecie. Obrót na poniedziałkowej sesji na WIG20 wyniósł tylko 302 mln zł. Generalnie w całym miesiącu maju obroty na GPW wyniosły około 15 mld zł i były o blisko 37 proc. niższe niż przed rokiem w tym samym czasie.

Z racji dość spokojnego przebiegu handlu w poniedziałek, dość istotnym wydarzeniem okazało się ogłoszenie informacji o podjęciu przez zarządy PBG i Hydrobudowy Polska uchwał o złożeniu wniosków o ogłoszenie upadłości zakładowej. Akcje wyżej wymienionych spółek przeceniono odpowiednio o 13 i 10 proc., a następnie handel nimi zawieszono. Kolejną dość istotną informacją było ogłoszenie przez TVN długo oczekiwanej informacji o podpisaniu umowy sprzedaży 100 proc. akcji Grupy Onet z Ringiem Axel Springer Media. Dzięki temu kurs TVN wzrósł wczoraj o 2,5 proc. We wtorek RPP rozpoczyna dwudniowe posiedzenie. W środę zapadnie decyzja o wysokości stóp procentowych. Większość ekonomistów spodziewa się, że stopy pozostaną na dotychczasowym poziomie, czyli 4,75 proc.

W poniedziałek na parkietach dominowały delikatnie pozytywne nastroje. Rynek długu nadal zachowywał się spokojnie. Cały czas trwają też próby przekonania kanclerz Merkel do idei euroobligacji. Francja z kolei wyraziła poparcie dla hiszpańskiego pomysłu wprowadzenia do umowy o funduszu ESM możliwości dokapitalizowania banków z tego funduszu. Inwestorzy czekają również z niecierpliwością na środowe posiedzenie ECB. Ponadto zwołano wczoraj w trybie nagłym telekonferencję dla polityków z państw grupy G7, którzy mają omawiać kolejne pomysły na walkę z kryzysem. Element niepewności wprowadziły wczoraj jedynie dane z USA, które po raz kolejny rozczarowały inwestorów zza oceanu. Amerykanie podali odczyt dotyczący zamówień w przemyśle.

Okazał się on gorszy od przewidywań. Zamówienia w przemyśle spadły o 0,6 proc. m/m, a oczekiwano wzrostu o 0,3 proc. W kwietniu zamówienia na dobra trwałego użytku nie zmieniły się w stosunku do poprzedniego miesiąca. Inwestorzy spodziewali się wzrostu o 0,2 proc. m/m. Podobnie rzecz się miała z zamówieniami na dobra bez środków transportu, które spadły 0,9 proc. m/m, a spodziewano się spadku jedynie o 0,6 proc. Po chwilowej negatywnej reakcji inwestorzy zza oceanu postanowili jednak po raz kolejny kierować się zasadą "im gorzej, tym lepiej" i poczekać na czwartkowe wystąpienie Bena Bernanke.

dmlu5ol

Przed nami ciekawy dzień na rynkach. Wprawdzie ze względu na brak sesji w Londynie nadal nie liczyłabym na zwiększenie obrotów na naszym parkiecie, ale poznamy dziś garść istotnych danych. Inwestorów na pewno zainteresuje dzisiejszy odczyt indeksu PMI sektora usług w Niemczech oraz analogiczny odczyt dla całego Eurolandu. O 11-tej naszego czasu poznamy dane na temat sprzedaży detalicznej w Eurolandzie, a o 12-tej poziom zamówień przemysłowych w kwietniu w Niemczech. O 16-tej podany zostanie indeks ISM dla usług w USA. Przed godziną 8:00 naszego czasu na giełdach jest spokojnie i zielono. Kontrakt na S&P500 znajduje się 0,5 proc. na plusie, kurs EUR/USD 0,2 proc. na plusie, rynki azjatyckie również znajdują się po zielonej stronie. Zapowiada nam się dość optymistyczny początek handlu.

KOMENTARZ PRZYGOTOWAŁ
Eliza Dąbrowska, Noble Securities

dmlu5ol
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmlu5ol