Trwa ładowanie...
Newseria
banki

Niskie stopy procentowe obniżają zyski banków

Pod koniec października opublikowane zostaną wyniki europejskich stress-testów. Bierze w nich udział także 15 polskich banków. Zdaniem Małgorzaty Zaleskiej z NBP polski system bankowy jest bezpieczny, a wyniki banków są i pozostaną dobre pomimo niskich stóp procentowych.
Share
Niskie stopy procentowe obniżają zyski banków
Źródło: Fotolia, Fot: styleuneed
d4m0xcc

Pod koniec października opublikowane zostaną wyniki europejskich stress testów. Bierze w nich udział także 15 polskich banków. Zdaniem Małgorzaty Zaleskiej z NBP polski system bankowy jest bezpieczny, a wyniki banków są i pozostaną dobre pomimo niskich stóp procentowych.

W pierwszym półroczu 2014 r. wyniki okazały się o 6,3 proc. lepsze niż rok temu. Na czysto banki zarobiły 8 mld 739 mln zł. W samym II kwartale było to 4 mld 760 mln – to rezultat najlepszy w historii.

d4m0xcc

- Jednocześnie polski sektor bankowy na tle innych sektorów bankowych jest wypłacalny, jest płynny. O dobrej kondycji świadczą ratingi poszczególnych banków, aczkolwiek trzeba pamiętać o tym, że często ograniczone przez rating chociażby kraju - mówi Zaleska.

Najlepszy w historii okazał się też wynik odsetkowy w pierwszym półroczu. Po wyhamowaniu akcji kredytowej pod koniec ubiegłego roku – w pierwszych dwóch kwartałach wartość kredytów zwiększyła się o 38 mld zł. Rosną nie tylko wskaźniki dla gospodarstw domowych, lecz także dla przedsiębiorców. Popyt na zaciąganie kredytów jest duży między innymi ze względu na niskie stopy procentowe oraz poprawiającą się sytuację w gospodarce.

d4m0xcc

Podziel się opinią

Share
d4m0xcc
d4m0xcc