Trwa ładowanie...
d1commi
d1commi

Nissan otworzył fabrykę koło Petersburga

Japoński koncern samochodowy Nissan oficjalnie otworzył swoją pierwszą fabrykę w Rosji w miejscowości Pargałowo, 25 km na północ od Petersburga.
Share
d1commi

Zakłady zajmują powierzchnię 167,5 hektara. W początkowej fazie będzie się w nich odbywał montaż 50 tys. aut Nissan Teana oraz Nissan X-Trail rocznie. Z czasem fabryka ma zostać rozbudowana.

W uroczystości otwarcia uczestniczył premier Rosji Władimir Putin. Po zwiedzeniu zakładów i jeździe próbnej Nissanem Teana zadeklarował, że jego rząd będzie nadal popierał wszelkie inwestycje, zwłaszcza te bezpośrednie i związane z wysokimi technologiami.

Decyzję o ulokowaniu fabryki pod Petersburgiem japoński koncern podjął w 2006 roku. Budowa rozpoczęła się w lipcu 2007 roku. Pochłonęła 200 mln dolarów.

d1commi

Zakłady zatrudniają 750 osób. Początkowo będą pracowały na jedną zmianę przez pięć dni w tygodniu. Później przewiduje się przejście na system dwuzmianowy.

Nissan to trzeci spośród światowych gigantów samochodowych, który uruchomił produkcję w rejonie Petersburga. W 2007 roku swoją fabrykę otworzyła tam japońska Toyota, a w 2008 roku - amerykański General Motors (GM). W 2010 roku swoje zakłady koło miasta nad Newą otworzy południowokoreański Hyundai.

W 2008 roku w Rosji sprzedano 2,93 mln samochodów osobowych. Liderem był rosyjski AwtoWAZ (producent samochodów marki Łada), który sprzedał 622 tys. aut. Nissan sprzedał 146,6 tys. pojazdów, zajmując 5,7 proc. rynku.

Eksperci prognozują, że w 2009 roku sprzedaż samochodów osobowych w Rosji spadnie do 1,5-2 mln aut.

Rosja jest dla Nissana największym rynkiem w Europie i piątym na świecie. Swoje samochody sprzedaje przez sieć dilerską, liczącą 75 salonów w 49 miastach.

d1commi

Podziel się opinią

Share
d1commi
d1commi