Niszowe studia to dobra praca

Niszowe lub bardzo specjalistyczne studia cieszą się coraz większą popularnością

Niszowe studia to dobra praca
Źródło zdjęć: © Thinkstock

15.10.2013 | aktual.: 15.10.2013 10:04

Niszowe lub bardzo specjalistyczne studia cieszą się coraz większą popularnością. Studenci chwalą sobie mniej liczne grupy i kameralną atmosferę zajęć. Poza tym niszowe kierunki mają być przepustką do uzyskania dobrej i ciekawej pracy po zakończeniu nauki.

Szkoły wyższe, aby skutecznie walczyć o studentów, muszą stale modyfikować swoją ofertę skierowaną do młodzieży. Wciąż pojawiają się nowe kierunki studiów. W tym roku akademickim studenci podjęli naukę na kilku nowopowstałych kierunkach. Po niektórych, specjaliści przepowiadają dobrą zawodową przyszłość.

Przy Teatrze Muzycznym w Gdyni od 47 lat działa Studium im. Danuty Baduszkowej. To, że podczas różnych spektakli na scenie może pojawić się osiemdziesięcioosobowa obsada, jest zasługą właśnie uczącej się tam młodzieży. Adepci Studium oprócz programu kształcenia, który realizują w szkole, dodatkowo uczą się biorąc udział w spektaklach.

- W tym roku długo oczekiwana formuła kształcenia uległa zmianie. Weszliśmy w struktury Uniwersytetu Gdańskiego. Od obecnego roku akademickiego studenci studium mają możliwość uzyskania tytułu licencjata wyższej uczelni - Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Filologicznym, z możliwością podjęcia studiów magisterskich na wszystkich uczelniach opartych na systemie bolońskim - tłumaczy Bernard Szyc, w Teatrze Muzycznym pełniący obowiązki Zastępcy Dyrektora d/s Artystycznych.

Uniwersytet Gdański skupił w tym roku na sobie uwagę z jeszcze jednego powodu.
- Kryminologia na Uniwersytecie Gdańskim to nowoczesny, prekursorski w skali kraju i wyjątkowy w skali Europy kierunek - mówi dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego. - Kryminologia była w tym roku najpopularniejszym kierunkiem wśród kandydatów w Polsce. Na jedno miejsce przypadło prawie 44 kandydatów. Jeśli chodzi o kierunki unikatowe, czy też takie, których w Polsce jest niewiele to na UG są to również logopedia oraz oceanografia.

Z duchem czasu idzie też najstarsza uczelnia w Polsce, czyli Uniwersytet Jagielloński . W roku akademickim 2013/2014 również uruchomionych zostało szereg nowych kierunków, specjalności oraz specjalizacji. Tylko oferta stacjonarnych studiów pierwszego stopnia została poszerzona m.in. o neofilologię spec. filologię rumuńską, studia azjatyckie (specjalności studia bliskowschodnie i studia dalekowschodnie; druga ze specjalności została również powołana jako studia niestacjonarne), a w odrębny kierunek zostało wydzielone edytorstwo.

Praktycznie każda z polska uczelnia wprowadziła nowe propozycje. Za oryginalne uznać można zarządzanie parafiami i organizacjami klasztornymi proponowane przez Gdańską Wyższą Szkołę Humanistyczną. Absolwent takich studiów zdobywa wiedzę pozwalającą efektywnie zarządzać organizacjami kościelnymi i zgromadzeniami klasztornymi oraz instytucjami i stowarzyszeniami działającymi w Kościele. W Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku, na kierunku projektowanie gier komputerowych, studenci uczą się umiejętność projektowania, kreowania nowych postaci. Uniwersytet Łódzki poleca okcydentalistykę, która (w przeciwieństwie do europeistyki) nie ogranicza swojego przedmiotu zainteresowań do Europy w jej wymiarze przede wszystkim instytucjonalnym. Poszukujący przygody mogą pomyśleć o archeologii podwodnej na Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu lub Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi rozpoczynają się pierwsze zajęcia na podyplomowych studiach z zakresu projektowania kulinariów . Pierwsze w
Polsce studia podyplomowe w zakresie food designer skierowane są do pasjonatów i poszukiwaczy smaku, miłośników designu i kulinariów, restauratorów, menadżerów restauracji, kucharzy i osób wiążących swoją przyszłość zawodową z szeroko pojęta branżą kulinarną. – Usługi specjalistyczne to przyszłość rynku pracy – uważa Artur Ragan z agencji pracy Work Express. – A food designer ma tym większe szanse na sukces, że będzie pracował nad zaspokojeniem jednej z elementarnych potrzeb człowieka.

ml,MA,WP.PL

mediakarierastudia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (111)