Trwa ładowanie...
firma
10-03-2010 05:50

Niższy odpis przy inwestycjach na obcym gruncie

Przedsiębiorca, który wybudował pawilon handlowy na wydzierżawionej ziemi, stosuje stawkę amortyzacji wynoszącą 2,5 proc. Nie ma natomiast prawa do 10-procentowego odpisu.
Wynika tak z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 26 lutego 2010 r. (nr IPPB1/415-970/09-2/ES).

Niższy odpis przy inwestycjach na obcym gruncieŹródło: Jupiterimages
d47ri0x
d47ri0x

Z pytaniem zwrócił się przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Na podstawie umowy zawartej w 2005 r. wydzierżawił grunt od innej firmy. Wybudował na nim pawilon handlowy, który został oddany do użytku w 2009 r. Pyta teraz, czy może zastosować stawkę amortyzacji wynoszącą 10 proc. rocznie.

Zdaniem wnioskodawcy użytkowanie budynku niemieszkalnego, który jest inwestycją w obcym środku trwałym, pozwala zastosować stawkę w wysokości 10 proc. rocznie. W tej sytuacji okres amortyzacji wyniósłby dziesięć lat.

Dyrektor Izby Skarbowej nie zgodził się jednak z takim stanowiskiem. Przypomniał, że co do zasady wydatki na nabycie środków trwałych, w tym budynków, nie są kosztem uzyskania przychodów, chyba że dochodzi do ich sprzedaży. Mogą być jednak zaliczone do kosztów poprzez odpisy amortyzacyjne, dokonywane zgodnie z przepisami podatkowymi. Chodzi o odpisy z tytułu zużycia środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy o PIT amortyzacji podlegają budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością; maszyny, urządzenia i środki transportu oraz inne przedmioty o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok.

d47ri0x

Z kolei przepis art. 22a ust. 2 stanowi, iż amortyzacji podlegają również przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych; budynki i budowle wzniesione na cudzym gruncie oraz składniki majątku niestanowiące własności podatnika, wykorzystywane na potrzeby prowadzonej przez niego działalności.

Jak czytamy w interpretacji, nowe obiekty postawione na cudzej ziemi są specyficznym środkiem trwałym. Nie mogą być własnością przedsiębiorcy, który je zbudował, ponieważ wszystko, co jest związane na trwałe z gruntem, należy do jego właściciela.

Zgodnie z art. 22j ust. 4 ustawy o PIT podatnicy mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla przyjętych do używania inwestycji w obcych środkach trwałych. Nie dotyczy to jednak pawilonu handlowego wybudowanego na cudzym gruncie, który zaliczany jest do środków trwałych podatnika, który go postawił. W tej sytuacji wnioskodawca musi zastosować takie same zasady jak przy amortyzacji własnego środka trwałego. Właściwa stawka wyniesie więc 2,5 proc., a nie 10 proc.

d47ri0x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47ri0x