Trwa ładowanie...
d1s6p2k

Noga z RPP: nie można gwałtownie podnosić stóp proc.

Zdaniem Mariana Nogi z Rady Polityki
Pieniężnej nie jest wskazane gwałtowne podnoszenie stóp
procentowych i duszenie inflacji na siłę. W październiku RPP
zapozna się z nową projekcją inflacji oraz oceni czy tempo wzrostu
cen obniża się.

Share
d1s6p2k

_ W październiku będziemy mogli zobaczyć, czy rzeczywiście tempo wzrostu cen się obniża oraz zapoznamy się z nową projekcją inflacji. Myślę, że nie można gwałtownie podnosić stóp procentowych i na siłę dusić inflacji _ - powiedział Noga w wywiadzie dla Rzeczpospolitej.

Noga, komentując czwartkową decyzję EBC o podwyżce stóp procentowych o 25 pb. uznał, że najważniejsze są dane napływające z polskiej gospodarki oraz projekcja inflacji NBP.

_ (...)decyzje Europejskiego Banku Centralnego nie mają bezpośredniego wpływu na to, co robi RPP. Dla mnie najważniejsza jest projekcja inflacji NBP i dane z polskiej gospodarki. Oczekujemy, że w sierpniu nastąpi szczyt inflacji, później zacznie się ona nieco obniżać, z przerwą na początku 2009 r. _ - powiedział.

Odnosząc się do prognozy osiągnięcia celu inflacyjnego pod koniec 2010 roku zawartej w projekcji NBP powiedział, że horyzont oddziaływania decyzji RPP wydłuża się:

_ W obecnych warunkach horyzont oddziaływania naszych decyzji na gospodarkę się wydłuża. Nie jest to już od pięciu do siedmiu kwartałów, ale osiem kwartałów lub nawet więcej. _

jba/ ana/

d1s6p2k

Podziel się opinią

Share
d1s6p2k
d1s6p2k