Trwa ładowanie...
d429w15

Noga z RPP: potrzebna jeszcze jedna podwyżka stóp proc. o 25 pb

Nadal jesteśmy w fazie zacieśniania polityko pieniężnej. Niezbędna jest jeszcze jedna podwyżka o 25 pb - powiedział Marian Noga, członek Rady Polityki Pieniężnej.
Share
d429w15

"Jeśli chcemy mieć 2,5 proc. inflację w połowie 2010 roku, to myślę, że jeszcze jedna podwyżka na poziomie 25 punktów bazowych jest niezbędna" - powiedział Noga we wtorkowym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

"Nadal jesteśmy w fazie zacieśniania polityki monetarnej. Tym bardziej, że jeszcze nie poznaliśmy danych dotyczących produkcji przemysłowej, a wszyscy spodziewają się, że wzrost może być zerowy. Poza tym trzeba pamiętać o efektach drugiej rundy, które najprawdopodobniej pojawią się na początku przyszłego roku. Nie należy ich lekceważyć" - dodał.

Ekonomiści ankietowani przez PAP oceniają, że niższa od spodziewanej inflacja i nieco mniejsza dynamika wzrostu płac w sierpniu są argumentami za wstrzymaniem się z podwyżką stóp procentowych przed końcem roku. Jednak deklaracje premiera dotyczące stosunkowo szybkiego wejścia do strefy euro powodują, że RPP będzie musiała z większą determinacją schodzić z inflacją do celu, co może spowodować konieczność zacieśnienia polityki pieniężnej, w tym wprowadzenia jeszcze jednej podwyżki w tym roku. (PAP)

d429w15

Podziel się opinią

Share
d429w15
d429w15