Trwa ładowanie...
drrk8g5
drrk8g5
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Nogaj: celem TTIP jest wzrost gospodarczy UE i USA

Celem umowy o wolnym handlu między UE a USA (TTIP) jest wzrost zatrudnienia a także wzrost gospodarczy USA i Unii Europejskiej - ocenił podczas piątkowej debaty dyrektor departamentu polityki handlowej w ministerstwie gospodarki Mieczysław Nogaj.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
drrk8g5

Debatę "Czy TTIP jest dobry na wszystko" zorganizowało Warszawskie Biuro Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych, które działa przy Fundacji Batorego.

Nogaj zauważył, że obawy związane z TTIP są podobne to tych, które pojawiły się, kiedy nasz kraj przystępowała do UE. "Wszyscy wtedy kreślili czarne scenariusze, że to wszystko nie wyjdzie, a proszę zobaczyć jak to wygląda teraz. To jest zupełnie innych obraz. Wieżę, że i taka możliwość jest tutaj" - podkreślił.

Dyrektor zarządzający Center for Transatlantic Relations Johns Hopkins University Daniel S. Hamilton zwrócił uwagę, że TTIP nie należy traktować tylko, jako kolejnej umowy handlowej.

drrk8g5

"Jeśli myślimy o umowie TTIP, jako o kolejnej umowie handlowej, to tracimy z oczu sedno sprawy. Szansa w tej umowie jest taka, że dzięki obniżeniu wzajemnych obciążeń celnych pozwoli to na wzrost gospodarczy w Europie i USA, a także na wzrost zatrudnienia" - podkreślił Hamilton.

Z kolei prof. Leokadia Oręziak ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie zaznaczyła, że jest przeciwna tej umowie; wyraziła nadzieję, "że nigdy nie wejdzie ona w życie". "Z tego powodu, że jest ona być może korzystna dla jakiś krajów, dla Niemiec dla USA, ale też pewnie nie dla całych krajów, tylko dla wybranych grup ludzi i firm. Jeśli TTIP zakłada znoszenie barier handlowych, to tak naprawdę oznacza to znoszenia barier, które dla nas obywateli są prawem, prawem konsumenta, prawem obywatela czy prawem człowieka" - powiedziała Oręziak.

Według niej niewielkie będą korzyści z umowy TTIP. "Wszelkie badania, które są publikowane pokazuję, że korzyści w wymiarze wzrostu PKB będą bardzo niewielkie i mocno oddalone w czasie. W wielu badaniach, które pokazują korzyści TTIP nie mówi się o kosztach. Niektóre badania, które uwzględniają także koszty ewentualnego jej obowiązywania podają, że może dojść do utraty kilkuset tysięcy miejsc pracy na skutek tej umowy" - zaznaczyła Oręziak.

Negocjacje umowy o wolnym handlu między UE a USA(TTIP) prowadzi w imieniu państw członkowskich Komisja Europejska. Negocjacje toczą się w ramach trzech obszarów: dostępu do rynku obejmującego handel towarami, usługami oraz zamówienia publiczne; współpracy regulacyjnej oraz zasad w handlu, gdzie przedmiotem są ułatwienia handlowe, współpraca celna, ochrona praw własności intelektualnej, małe i średnie przedsiębiorstwa, handel surowcami i energią oraz zrównoważony rozwój.

drrk8g5

Od czerwca 2013 r. odbyło się już osiem rund negocjacji. Kolejna - 9 runda negocjacji w sprawie TTIP między administracją USA a Komisją Europejską rozpocznie się w przyszłym tygodniu w Nowy Jorku.

18 kwietnia na całym świecie odbędą się protesty i akcje uliczne przeciwko umowom o wolnym handlu, m.in. przeciwko TTIP. Wezmą w nich udział także organizacje z Polski. Główna demonstracja pod hasłem "Budujemy mur przeciwko TTIP" odbędzie się w Warszawie pod przedstawicielstwem Komisji Europejskiej.

drrk8g5

Podziel się opinią

Share

drrk8g5

drrk8g5