Trwa ładowanie...

Norbertanki chcą pozbyć się ziemi z lokatorami

Siostry z zakonu norbertanek, do których należy ziemia przy ulicy Marglowej w Krakowie, chcą sprzedać teren razem z budynkami i lokatorami - donosi "Super Express".

Norbertanki chcą pozbyć się ziemi z lokatoramiŹródło: WP.PL, fot: Izabela Trzaska
d23e28b

O sprawie zrobiło się głośno już pod koniec zeszłego roku, jednak wówczas siostry wycofały się z pomysłu sprzedaży terenu. Najwidoczniej ponownie rozważają pozbycie się nieruchomości, bowiem w serwisie Gumtree.pl pojawiło się ogłoszenie sprzedaży terenu za 4,5 mln zł.

Zabudowania przy ulicy marglowej w Krakowie stały się własnością sióstr norbertanek, jako rekompensata za straty w czasach PRL, na mocy postanowienia komisji majątkowej. Wcześniej osiedlili się tu pracownicy krakowskiej huty, którzy, jak czytamy w "Super Expressie", w zamian za przyznanie mieszkania pobierali niższe wynagrodzenia za pracę.

- Mieliśmy tu mieszkać do końca życia, a teraz? Przyjdzie deweloper, podniesie czynsz i nas wyrzuci - mówi mieszkanka osiedla Anna Żądło.

d23e28b

"Super Expres" twierdzi, że mieszkańcy osiedla przez lata nie tylko płacili czynsz, lecz również z własnych pieniędzy remontowali mieszkania. Lokatorzy oskarżają siostry o bezwzględność.

- Szkoda, że nikt z mieszkańców nie powiedział wprost, że one przez 20 lat niewiele podnosiły stawki czynszu i nie wyrzucały ich za jego niepłacenie - broni sióstr ksiądz Ireneusz Okarmus na stronie internetowej krakowskiego "Gościa Niedzielnego". - Szkoda, że nie powiedzieli, że wielu z nich w ogóle go nie płaci, co w efekcie daje w tej chwili zadłużenie mieszkańców na kwotę 138 tys. zł - dodaje. Według księdza Okarmusa koszty, jakie poniosły w ostatnim roku siostry na remonty osiedla, wyniosły 100 tys. zł.

Mieszkańcy osiedla przy Marglowej chcą walczyć o prawo do własności domów w sądzie. - Mamy nadzieję na polubowne załatwienie tej sprawy - mówi adwokat Konrad Serafiński, pełnomocnik lokatorów.

d23e28b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23e28b