Trwa ładowanie...

Nowa moneta może być też w twoim portfelu. NBP wybiło po jednej na każdego Polaka

Od wtorku w obiegu jest moneta o nominale 5 zł. Od zwykłej różni ją ważny szczegół. Wokół cyfry 5 znajdziemy na niej napis: "100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości".

Nowa moneta może być też w twoim portfelu. NBP wybiło po jednej na każdego PolakaŹródło: NBP, fot: NBP materiały prasowe
d2rdbrn
d2rdbrn

Narodowy Bank Polski uczci w 2018 r. setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości emisją specjalnych monet jubileuszowych oraz banknotu. Pierwsza z nich jest okolicznościową monetą o nominale 5 zł.

Nowa pięciozłotówka nie jest monetą kolekcjonerską. Trafiła do obiegu we wtorek. W zamyśle ma trafić do kieszeni każdego Polaka - zostanie wyemitowana w symbolicznym nakładzie do 38 424 000 sztuk.

Obejrzyj: Belka: Od trzydziestu lat mamy złoty wiek, ale nie wszyscy na nim skorzystali

- 11 listopada 1918 r. wszystko się zmieniło. Otworzyliśmy nową kartę w historii naszego narodu. Rodzima waluta była jednym z priorytetów odradzającego się państwa, a wymiernym tego znakiem miał się stać wkrótce polski złoty - podkreśla prof. Adam Glapiński, prezes NBP. - Emitując tę monetę, chcemy dać wyraz głębokiego szacunku dla wszystkich ludzi wielkiego serca, którzy swoją postawą przyczynili się do faktu, że dziś cieszymy się suwerenną Rzecząpospolitą – dodaje prof. Glapiński, pomysłodawca monety.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2rdbrn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rdbrn

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj