Trwa ładowanie...

Nowa moneta może być też w twoim portfelu. NBP wybiło po jednej na każdego Polaka

Od wtorku w obiegu jest moneta o nominale 5 zł. Od zwykłej różni ją ważny szczegół. Wokół cyfry 5 znajdziemy na niej napis: "100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości".

Share
Nowa moneta może być też w twoim portfelu. NBP wybiło po jednej na każdego Polaka
Źródło: NBP, fot: NBP materiały prasowe
d3u1s9q

Narodowy Bank Polski uczci w 2018 r. setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości emisją specjalnych monet jubileuszowych oraz banknotu. Pierwsza z nich jest okolicznościową monetą o nominale 5 zł.

Nowa pięciozłotówka nie jest monetą kolekcjonerską. Trafiła do obiegu we wtorek. W zamyśle ma trafić do kieszeni każdego Polaka - zostanie wyemitowana w symbolicznym nakładzie do 38 424 000 sztuk.

Obejrzyj: Belka: Od trzydziestu lat mamy złoty wiek, ale nie wszyscy na nim skorzystali

- 11 listopada 1918 r. wszystko się zmieniło. Otworzyliśmy nową kartę w historii naszego narodu. Rodzima waluta była jednym z priorytetów odradzającego się państwa, a wymiernym tego znakiem miał się stać wkrótce polski złoty - podkreśla prof. Adam Glapiński, prezes NBP. - Emitując tę monetę, chcemy dać wyraz głębokiego szacunku dla wszystkich ludzi wielkiego serca, którzy swoją postawą przyczynili się do faktu, że dziś cieszymy się suwerenną Rzecząpospolitą – dodaje prof. Glapiński, pomysłodawca monety.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3u1s9q

Podziel się opinią

Share
d3u1s9q
d3u1s9q