Trwa ładowanie...

Nowa moneta od NBP. Z okazji zimowej olimpiady

Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu dwie monety: złotą i srebrną – Polska Reprezentacja Olimpijska PyeongChang 2018.

Share
Nowa moneta od NBP.  Z okazji zimowej olimpiadyŹródło: NBP, fot: NBP
d47ejw1

Reprezentanci Polski uczestniczyli we wszystkich zimowych igrzyskach olimpijskich – od Chamonix (1924) po Soczi (2014). Do roku 1998 zdobyli cztery medale. Z Salt Lake City (2002) i Turynu (2006) przywieźli po dwa, zaś z Vancouver (2010) i Soczi (2014) – po sześć olimpijskich krążków. W Rosji biało-czerwoni wywalczyli cztery złote medale oraz po jednym srebrnym i brązowym. Dwie okolicznościowe monety emitowane przez Narodowy Bank Polski w 2018 r. nawiązują właśnie do sukcesów sprzed czterech lat.

Złota moneta przedstawia sylwetkę zawodnika na rozbiegu skoczni olimpijskiej. Obok umieszczono logo Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a na obwodzie napis "Polska Reprezentacja Olimpijska PyeongChang 2018".

NBP
Źródło: NBP, fot: NBP

Na awersie widnieją: wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, napis "Rzeczpospolita Polska" oraz nominał, w tle zaś płatki śniegu.

NBP
Źródło: NBP, fot: NBP materiały prasowe

Na srebrnej monecie oprócz logo PKOl i słów "Polska Reprezentacja Olimpijska PyeongChang 2018" widzimy wizerunek drużyny łyżwiarzy szybkich. W Soczi nasze zawodniczki zdobyły srebrny medal, a mężczyźni − brązowy. Na drugiej stronie monety umieszczono napis "Rzeczpospolita Polska", wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, nominał oraz zarys skoczni olimpijskich w PyeongChang.

Banknot o nominale 500 zł w obiegu. Do czego naprawdę będzie służył?

Moneta złota o nominale 200 zł wyemitowana zostanie w nakładzie do 1,5 tys. sztuk, a srebrna o nominale 10 zł - do 15 tys. sztuk. Cena złotej będzie wynosiła 3 tys. zł, a srebrnej - 120 zł.

Monety można będzie nabyć w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner. Więcej informacji na ich temat można znaleźć w folderze emisyjnym oraz materiale filmowym.

d47ejw1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47ejw1
d47ejw1