Trwa ładowanie...
d1g00tr

Nowak z MF: Finansowanie potrzeb pożyczkowych budżetu przekroczyło 70%

Warszawa, 30.06.2016 (ISBnews) - Finansowanie tegorocznych potrzeb pożyczkowych budżetu państwa zostało zrealizowane w ponad 70% na koniec I półrocza br., poinformował wiceminister finansów Piotr Nowak.

Share
d1g00tr

"Po pierwszym półroczu sfinansowane mamy ponad 70% całorocznych potrzeb pożyczkowych oraz utrzymaliśmy wysoki poziom płynnych środków złotowych i walutowych - ok. 56 mld zł na koniec czerwca" - napisał Nowak w komentarzu do informacji o podaży papierów skarbowych na III kw.

Ocenił, że realizowana dotychczas polityka emisyjna odzwierciedlona w wysokim stopniu sfinansowania tegorocznych potrzeb pożyczkowych, jak i zgromadzona rezerwa płynnościowa pozwalają na spokojną obserwację sytuacji i dostosowanie struktury podaży do bieżących uwarunkowań rynkowych.

"W ostatnich dniach widzimy silne umocnienie obligacji na rynku krajowym po zawirowaniach z końca ubiegłego tygodnia związanych z wynikiem referendum w Wielkiej Brytanii - obecnie rentowności są wyraźnie niższe niż przed głosowaniem" - dodał wiceminister.

d1g00tr

Resort podał dziś, że zorganizuje w III kw. br. 4 przetargi obligacji skarbowych, oferując na nich papiery o łącznej wartości 15-25 mld zł. Przetarg zamiany możliwy jest we wrześniu, zaś przetargi bonów skarbowych nie są w tym okresie planowane.

"W lipcu planujemy zaoferować standardowy zestaw obligacji, z umiarkowaną podażą na pierwszym przetargu. 25 lipca na rynek wypłynie ok. 14 mld zł w związku z wykupem i obsługą obligacji, co weźmiemy pod uwagę kształtując ofertę na drugi przetarg. W najbliższej przyszłości nie planujemy emisji bonów skarbowych" - skomentował Nowak.

W maju portfel złotowych papierów skarbowych inwestorów zagranicznych wzrósł o 4,3 mld zł, poinformował także wiceminister. Inwestorzy zagraniczni zmniejszyli zaangażowanie w obligacjach zapadających w horyzoncie jednego roku (-0,9 mld zł) i zwiększyli w obligacjach średnioterminowych (+2,1 mld zł dla terminów wykupu 2-7 lat), a zwłaszcza długoterminowych (+3,1 mld zł dla zapadalności powyżej 7 lat).

"W czerwcu obserwowaliśmy dalszy wzrost zaangażowania nierezydentów w obligacje średnio- i długoterminowe, przy niewielkiej redukcji ich portfela obligacji krótkoterminowych" - podsumował Nowak.

(ISBnews)

d1g00tr

Podziel się opinią

Share
d1g00tr
d1g00tr