Trwa ładowanie...

Nowe 500+ od października, również dla emerytów

Niektórzy seniorzy załapią się na 500+ od października. Tacy, którzy mają głodowe świadczenia oraz są niezdolni do samodzielnej egzystencji. Im szybciej złożony wniosek, tym wcześniej ZUS wyda decyzję.

Nowe 500+ od października, również dla emerytówŹródło: PAP
d2sokb7

O 500+ dla osób z niepełnosprawnościami mogą ubiegać się również emercyi, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny. Dzięki temu jeszcze w tym roku będą mogli liczyć nawet na 1500 złotych. Nowe 500+ będzie przysługiwało od października, ale z wnioskiem lepiej nie czekać na ostatnią chwilę. Świadczenie naliczane będzie od miesiąca złożenia wniosku.

- Jeśli emeryt posiada już orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji oraz spełnia inne warunki, wystarczy, że złoży wniosek, a otrzyma świadczenie. Jeśli orzeczenia nie ma, to zostanie skierowany na badanie do lekarza orzecznika – zapewnia prezes ZUS Gertruda Uścińska.

d2sokb7

Z dodatku pierwotnie miało skorzystać 300 tys. osób, jednak Senat zaakceptował poprawki zgłoszone przez PiS, które podnoszą limit dochodowy z 1100 zł do 1600 zł. Dlatego programem objętych zostanie łącznie ok. 850 tys. osób.

Obejrzyj: 500+ dla wszystkich nie takie idealne

W tym roku można zyskać maksymalnie 1500 zł (przy założeniu, że wnioskujący zmieści się w limicie, jeśli nie - świadczenie będzie pomniejszone). Wnioski trzeba składać w ZUS-ie, w przypadku rolników - w KRUS-ie, a osoby z mundurówki składają wnioski do zakładów emerytalno-rentowych.

500 zł dostaną osoby, których emerytura lub renta nie przekracza 1100 zł brutto, czyli 935 zł netto. Senackie poprawki wprowadzają zasadę "złotówka za złotówkę".

To oznacza, że jeśli inne świadczenia (w tym emerytura czy renta) łącznie sięgają na przykład kwoty 1010 zł brutto, wtedy na rękę z tzw. 500+ dla niepełnosprawnych takie osoby dostaną 490 zł. I tak dalej, aż do limitu 1600 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2sokb7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2sokb7