Trwa ładowanie...

"Nowe 500+" ruszyło. Polacy złożyli ponad 400 tys. wniosków o dodatkowe pieniądze na dzieci

Od stycznia rząd daje 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia. O wypłatę nowego świadczenia, zwanego często "nowym 500+", złożono po miesiącu od wejścia w życie nowych przepisów, 417 tys. wniosków - poinformowała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

"Nowe 500+" ruszyło. Polacy złożyli ponad 400 tys. wniosków o dodatkowe pieniądze na dzieci "Nowe 500+" ruszyło. Polacy złożyli ponad 400 tys. wniosków o dodatkowe pieniądze na dzieci Źródło: Pixabay, fot: BeatriceBB
d2x3ez1

- W tym roku spodziewamy się 615 tys. tych wniosków - oszacowała Maląg, która była gościem Programu I Polskiego Radia. Przypomnijmy, nowe świadczenie w łącznej wysokości 12 tys. zł jest przyznawane na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia. Rodzice i opiekunowie mogą sami wybrać, czy chcą, by świadczenie było wypłacane po 500 zł przez dwa lata, czy po tysiąc złotych przez rok.

Rodzinny kapitał opiekuńczy. Jak złożyć wniosek

W poniedziałek minął ważny termin związany z "nowym 500+". - Jeżeli dziecko skończyło już pierwszy rok życia, ale nie ma jeszcze trzech lat, rodzic powinien złożyć wniosek w styczniu. Wtedy kapitał zostanie policzony od początku stycznia. Jeśli rodzic złoży wniosek później, otrzyma świadczenie od miesiąca złożenia wniosku. Nie ma więc na co czekać – mówiła 31 stycznia Marlena Maląg.

We wtorek minister rodziny podliczyła, że w styczniu zostało złożonych ponad 417 tys. wniosków. Można je złożyć za pośrednictwem portalu Empatia (na stronie empatia.mpips.gov.pl), Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS lub przez bankowość elektroniczną.

Hanna Gronkiewicz-Waltz: "Na Polskim Ładzie straciłam 400 zł"

Ważna termin dotyczący 500+

Wtorek to też ważny dzień w kontekście innego, sztandarowego programu PiS. 1 lutego ruszył nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy 500+ trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. Wniosek musi złożyć każdy, kto chce pobierać świadczenie. Jeśli zrobimy to do końca kwietnia, możemy liczyć na nieprzerwany strumień wypłat. Spóźnialscy mogą natomiast stracić.

d2x3ez1

Od nowego roku obsługę programu "Rodzina 500 plus" prowadzi Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a wnioski można przesyłać tylko drogą elektroniczną. Od tego roku wnioski o 500 plus można składać wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem jednego z trzech kanałów wnioskowania: przez Platformę PUE ZUS, portal Empatia lub przez bankowość elektroniczną.

Osoby, które złożą wniosek do 30 kwietnia br., otrzymają pierwszą wypłatę świadczenia do 30 czerwca 2022 r. W przypadku wniosków złożonych po tym terminie ustalenie prawa do wypłaty 500 plus nastąpi w maksymalnym czasie do 3 miesięcy.

Złożenie wniosku do końca czerwca 2022 r. będzie gwarantowało, że świadczenie wychowawcze zostanie przekazane z wyrównaniem od 1 czerwca 2022 r. Jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie złoży wniosek na nowy okres po 30 czerwca 2022 r., wówczas świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2x3ez1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2x3ez1