Trwa ładowanie...

Nowe centra handlowe powstają głównie w mniejszych miastach

Centrum Alfa w Grudziądzu, Galeria Świdnicka w Świdnicy, Galeria Starówka w Stargardzie Szczecińskim oraz Galeria Pruchnicka w Jarosławiu - to niektóre z nowych centrów handlowych, które w pierwszym kwartale 2012 r. otwierano głównie w mniejszych miastach.

Share
Nowe centra handlowe powstają głównie w mniejszych miastachŹródło: Jupiterimages
du4rzaf

Z danych formy doradczej Jones Lang LaSalle (JLL) wynika, że w pierwszym kwartale 2012 r. w mniejszych miastach - o liczbie ludności poniżej 100 tys. mieszkańców - oddano do użytku 68 proc. całości nowej powierzchni handlowej w kraju.

W ciągu pierwszych trzech miesięcy roku niektóre obiekty handlowe zostały rozbudowane np. Galeria Szperk w Kosakowie pod Gdynią, Galeria Venus w podlubelskim Świdniku oraz Magnolia Park we Wrocławiu. W centrach handlowych w Polsce wynajmowanych jest obecnie według JLL około 7 mln 648 tys. m kw. W pierwszym kwartale 2012 r. podaż takiej powierzchni w kraju wzrosła nieznacznie - zaledwie o 89,5 tys. m kw.

Według dyrektor w Dziale Najmu Powierzchni Handlowych w Jones Lang LaSalle Marty Augustyn, najemcy bardzo uważnie analizują wybór konkretnego centrum i oczywiście najchętniej wybierają najlepsze obiekty działające w największych aglomeracjach. "Właściciele centrów, które są gorzej postrzegane przez rynek, a także tych, które znajdują się w miastach o wysokiej konkurencji, wciąż muszą liczyć się ze zwiększoną presją na obniżkę czynszów oraz z wysokimi oczekiwaniami najemców, co do wykończenie lokali" - podsumowuje Augustyn.

du4rzaf

Według przewidywań analityków JLL, bieżący rok przyniesie wzrost podaży powierzchni w centrach handlowych o ok. 445 tys. m kw. Aktualnie w budowie jest ok. 755 tys. m kw., 87 proc. tej powierzchni dadzą nowe obiekty. Pozostała część będzie rezultatem rozbudowy już istniejących centrów. Wciąż najwięcej powierzchni realizowanej jest w obiektach małych i średnich (62 proc.).

Według danych firmy doradczej CBRE rok 2012 przyniesie porównywalny przyrost powierzchni handlowej w miastach dużych, średnich i małych. - Krosno, Grudziądz, Bełchatów czy Kędzierzyn-Koźle otrzymają w przyszłym roku nowe, małe lub średnie galerie handlowe, które z dużym prawdopodobieństwem staną się najważniejszymi obiektami handlowymi w tych miastach - powiedziała PAP dyrektor w Działu Badań CBRE Karina Kreja.

du4rzaf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
du4rzaf
du4rzaf