Trwa ładowanie...
nowy banknot
03-10-2016 20:05

Nowe korony szwedzkie. Greta Garbo na banknocie

Oprócz stukoronówki, do obiegu weszły w poniedziałek w Szwecji także monety - o nominałach jednej, dwóch i pięciu koron oraz banknot pięćsetkoronowy.

Share
Nowe korony szwedzkie. Greta Garbo na banknocieFot: Sveriges Riksbank
d15gfem

Jedna z największych gwiazd kina znalazła się na nowym szwedzkim banknocie. Od poniedziałku w Szwecji można płacić stukoronówką z wizerunkiem Grety Garbo.

Naprawdę nazywała się Greta Lovisa Gustafsson. Urodziła się w 1905 w Sztokholmie, zmarła 85 lat później w Nowym Jorku. Była czterokrotnie nominowana do Oscara. W 1999 roku trafiła na piąte miejsce listy najlepszych aktorek wszech czasów, sporządzonej przez Amerykański Instytut Filmowy. A w poniedziałek - na banknot o nominale stu koron szwedzkich.

Oprócz stukoronówki, do obiegu weszły w poniedziałek w Szwecji także monety - o nominałach jednej, dwóch i pięciu koron oraz banknot pięćsetkoronowy. Można na nim zobaczyć portret Birgit Nilsson, zmarłej w 2005 roku szwedzkiej śpiewaczki operowej, uważanej za czołową wykonawczynię oper Wagnera w okresie powojennym.

Równo rok temu w podobny sposób uhonorowano wybitnego szwedzkiego reżysera filmowego. Na banknocie dwustukoronowym widnieje portret Ingmara Bergmana. A na dwudziestokoronówce od roku można oglądać kochaną przez dzieci na całym świecie pisarkę Astrid Lindgren.

d15gfem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15gfem
d15gfem