Nowe mieszkania. Deweloperzy budują na potęgę

Z raportu Lion's Banku wynika, że od początku roku firmy budowlane rozpoczęły 54 tysiące inwestycji.

Nowe mieszkania. Deweloperzy budują na potęgę
Źródło zdjęć: © WP.PL | Bartosz Wawryszuk

Takiego ruchu na rynku mieszkaniowym jeszcze nie było. Deweloperzy budują najwięcej w historii. Z raportu Lion's Banku wynika, że od początku roku firmy budowlane rozpoczęły 54 tysiące inwestycji. Tak dobrze nie było nawet w 2007 roku, w czasie ostatniego boomu budowlanego.

Najnowsze dane GUS po raz 26 pokazują dobrą koniunkturę na rynku deweloperskim. W sierpniu liczba rozpoczętych przez nich inwestycji była o 12 proc. wyższa niż w analogicznym okresie rok wcześniej. W jednym miesiącu zaczęli oni bowiem budowę ponad 7 tys. lokali.

Autor raportu Bartosz Turek wyjaśnia, że za tak dużą liczbą budów stoi coraz większy popyt. Potencjalni klienci ustawiają się w kolejkach, by zdobyć wymarzone mieszkanie. Ekspert zwraca uwagę, że większość nieruchomości kupuje się za gotówkę.

To zasługa rekordowo niskich stóp procentowych. Spowodowały one odpływ kapitału z lokat bankowych i obligacji. Część osób, które kupują teraz mieszkania chce je w przyszłości wynajmować i w ten sposób czerpać z nich zyski. Według raportu Lions Banku, na bazie danych NBP można szacować, że w 2015 roku kwota gotówki, która trafi na rynek deweloperski w największych miastach może być nawet dwukrotnie wyższa niż w roku 2012, kiedy stopy procentowe były jeszcze na wysokim poziomie.

Duża liczba budowanych mieszkań sprawia, że ceny nieruchomości będą w najbliższym czasie stabilne i nie powinny gwałtownie rosnąć. Bartosz Turek uważa jednak, że za dwa lata wartość metra kwadratowego może nieco spaść.

Lokale, które są budowane w tej chwili, trafią na rynek za dwa lata. Zdaniem eksperta nie można wykluczyć, że wtedy podaż będzie przewyższać popyt. W takiej sytuacji możliwa jest przecena.

Nie bez znaczenia jest „Mieszkanie dla młodych”

Dzięki niemu do końca września można było liczyć na dopłatę do kredytu jedynie kupując mieszkanie nowe. Efekt? W największych miastach co szóste mieszkanie sprzedało się z dopłatą. Od pierwszych dni roku szkolnego zasady programu się zmieniły. Teraz dopuszczalne są też zakupy nieruchomości używanych.

Jak zauważa Bartosz Turek, nie musi to jednak nadmiernie martwić deweloperów, bo rynek nieruchomości jest systemem naczyń połączonych. Część osób, która sprzeda tanie mieszkanie używane z pomocą „MdM” wyda otrzymane pieniądze na zakup droższego lokum od dewelopera.

| Trzykrotnie wyższe dopłaty do kredytu. Nowy MDM łaskawy dla wielodzietnych |
| --- |
| |

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (50)