Nowelizacja prawa. Lekarze będą wyznaczać obowiązki pracownika?
Szykują się duże zmiany w prawie. Zgodnie z nowelizacją Kodeksu pracy lekarze będą mogli wydawać orzeczenia o zdolności do pracy z zastrzeżeniem zakazu wykonywania pewnych obowiązków. Czy decyzje o zadaniach pracowników będą od teraz zapadać w gabinetach lekarskich?
08.08.2014 | aktual.: 08.08.2014 12:13
Rząd pracuje nad nowelizacją Kodeksu pracy i zgodnie z planowanymi zmianami lekarze zyskają uprawnienia do wskazania, w orzeczeniu dopuszczającym do podjęcia pracy, obowiązków, które może wykonywać pracownik. W pewnym sensie będą więc decydować o zakresie pracy danej osoby.
Po nowelizacji art. 229 k.p. lekarze będą mogli ograniczyć pewne zadania, np. wymiar czasu pracy czy wagę przedmiotów, które może przenosić dana osoba. Do tej pory zaświadczenie określało jedynie zdolność do pracy na określonym stanowisku.
Zmiany w dobrym kierunku
Ogólne założenia zmian pozytywnie ocenia Konsultant Krajowy w dziedzinie medycyny pracy, który uważa, że pozytywnie wpłyną one zarówno na sytuację pracowników, jak i pracodawców.
- Patrząc z perspektywy pacjenta-pracownika, to moim zdaniem zmiany w dobrym kierunku. Pracownikom pozwolą na lepsze funkcjonowanie na rynku pracy, a pracodawcom odpowiednio dopasować stanowisko pracy do możliwości pracownika– uważa lek. Paweł Wdówik, Konsultant Krajowy w dziedzinie medycyny pracy. – Praca jest w obecnych czasach dużą wartością, a ponadto mamy pracować coraz dłużej, więc konieczne jest odpowiednie dopasowanie przepisów.
Nowelizacja sprawi, że część osób może się uchronić przed utratą pracy
– Zdarza się już teraz, że lekarze idąc na rękę pacjentom w zaświadczeniach zawierają adnotację o zakazie wykonywania pewnych obowiązków. Jednak pracodawcy odwoływali się od tych decyzji i mieli rację, bo obecne przepisy nie dają lekarzom takich możliwości. Decyzje obecnie są wydawane zero-jedynkowo: istnienie lub brak przeciwwskazań do pracy – podkreśla Konsultant Krajowy w dziedzinie medycyny pracy.
Powstrzymuje się on jednak od ostatecznej oceny zmian. Podkreśla, że skuteczność nowych rozwiązań będzie w dużej mierze zależeć od właściwej konstrukcji przepisów wykonawczych i ich zastosowania w praktyce.
– Tak duże zmiany cechują się tym, że lepiej ocenia się je po wejściu w życie. Tym niemniej uważam, że wybrano dobry kierunek, choć u pracodawców mogą pojawić się pewne wątpliwości – dodaje lek. Paweł Wdówik.
Pracodawcy: nowe przepisy budzą wątpliwości
Nieco inne jest spojrzenie pracodawców, którzy z rezerwą podchodzą do niektórych nowych rozwiązań. Konfederacja Lewiatan negatywnie ocenia propozycję wprowadzenia paragrafu określającego możliwość zawarcia w orzeczeniu lekarskim ograniczenia do wykonywania określonych czynności lub prac w związku ze stanem zdrowia pracownika do art. 229 k.p.
– Wprowadzenie takiego zapisu może spowodować zwiększenie obowiązków po stronie pracodawcy, polegających na konieczności wskazywania przez nich w skierowaniach na badania, dużo bardziej szczegółowych informacji dotyczących specyfiki pracy na danym stanowisku i występujących na nim potencjalnych zagrożeń – komentuje Anna Kapłon, radca prawny z Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy Konfederacji Lewiatan.
Ekspert Lewiatana podkreśla również, że nowelizacja art. 229 rodzi także inne pytania, np. czy wskazanie w orzeczeniu lekarskim ograniczeń w wykonywaniu pracy nie będzie skutkowało, po stronie pracodawcy, dodatkowymi obowiązkami w stosunku do takiego pracownika. Stracić mogą też sami pracownicy, którzy posiadają orzeczenie o zdolności do pracy z ograniczeniami.
– Wprowadzenie przepisu może również wpłynąć na zmniejszenie atrakcyjności kandydata do pracy, należy się liczyć bowiem z tym, że pracodawcy będą zainteresowani jedynie kandydatami, do których nie będzie zastrzeżeń co do ich dyspozycyjności i zdrowotnej przydatności do pracy – dodaje Anna Kapłon.
Inne zmiany
Kwestia zaświadczeń i ograniczeń co do wykonywanych obowiązków to nie jedyne zmiany, które mają być wprowadzone w drodze planowanej nowelizacji. Zmianie ma ulec także art. 176 dotyczący prac uciążliwych i szkodliwych dla zdrowia kobiet. W jego treści zostanie wprost wskazane, iż zakaz wykonywania takich prac obejmuje kobiety w ciąży i karmiące. Aktualnie projekt trafił do konsultacji społecznych.
Zmiany dla pracowników wiążą się nie tylko z powyższą nowelizacją kodeksu pracy, ale także z innymi rządowym projektem – IV ustawą deregulacyjną. Przewiduje ona chociażby, że osoby przyjęte przez pracodawcę, na podstawie umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy, mogą być zwolnione z obowiązku odbycia badań lekarskich.
Muszą jednak przedstawić pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie, stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach środowiska pracy odpowiadających warunkom występującym na nowym stanowisku.
– Propozycja powyższa jest zgodna z wnoszonymi od lat przez Konfederację Lewiatan postulatami w tym obszarze. To wpłynęłoby zapewne na uproszczenie i ułatwienie obowiązujących procedur związanych z zatrudnianiem pracowników, jak też na obniżenie kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników oraz obciążeń biurokratycznych – podsumowuje radca prawny Anna Kapłon, ekspert Konfederacji Lewiatan.
KK, AS, WP.PL