Noworoczne zmiany w pracy - raport z ankiety
Nowy Rok kojarzy nam się w większości z postanowieniami, planami i zmianami - oczywiście, na lepsze. Bardzo często owe innowacje dotyczą naszej sytuacji zawodowej: warunków pracy, jej rodzaju lub ilości czasu w niej spędzanego.
29.12.2006 10:04
"Zmiany, zmiany, zmiany!" - słynny cytat z filmu Stanisława Barei pt.: "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?" - nasuwa się automatycznie, po zweryfikowaniu wyników sondażu WP na temat zmian w pracy w nowym, 2007 roku. Ankieta, przeprowadzona na łamach naszego serwisu, zakończyła się dość ponurą wizją noworocznych decyzji odnośnie życia zawodowego.
Największa grupa internautów, bo aż 39 % spośród 3538 osób, które wzięły udział w ankiecie, deklaruje wyjazd do pracy za granicą. Wbrew pozorom, prawie 40 procent z 3,5 tysiąca osób stanowi naprawdę wysoką liczbę.
29 % zdecydowało się na zmianę pracy - tak więc, w przypadku obu wiodących grup, rozpoczęty właśnie 2007 rok przyniesie znaczące zmiany na gruncie zawodowym.
Kolejna wg liczebności grupa, bo aż 15 % ankietowanych *- w nadchodzącym roku *ma zamiar poprosić o podwyżkę lub awans, zaś najmniej liczna - 3 % - ograniczy pracę w nadgodzinach.
Jedynie 14 % głosujących internautów nie planuje zmian zawodowych i dla nich ten rok zapewne będzie najspokojniejszy w kontekście pracy.
Jak więc sami widzimy - w 2007 roku większość z nas czekają zmiany w pracy - nie tylko samej pracy, ale również miejsca pracy - a nawet kraju, w którym owo miejsce się będzie znajdować.
Przykładowo, wielu z nas obiecuje sobie co roku, że nie będzie brać nadgodzin - tym bardziej, jeśli są one nieodpłatne. Inni postanawiają spędzać więcej czasu z rodziną niż w miejscu zatrudnienia, lub nie brać już pracy do domu. Są oczywiście i tacy, którzy decydują się na zwiększenie nakładów pracy i zaspokojenie zawodowych ambicji.
Innym aspektem, dotyczącym planów zmian w życiu zawodowym jest decyzja o podjęciu działań w celu polepszenia swoich warunków zatrudnienia. Najczęściej jest to długo odwlekana prośba o podwyżkę, zmianę rodzaju umowy, czy chociażby lepsze wyposażenie, związane z wykonywanym zawodem.
Najbardziej drastycznymi zmianami są decyzje o odejściu z miejsca pracy i jej zmianie. Może to dotyczyć zarówno miejsca zatrudnienia, jak i charakteru wykonywanej profesji. Ostatnimi czasy często zdarza się tak, że decyzje te są powiązane z planami wyjazdu i szukania pracy za granicą.
A jakie są Wasze plany na nadchodzący rok? Czy chcecie, by Wasza praca wyglądała tak, jak dotychczas? Pragniecie coś zmienić w tej dziedzinie, czy też jesteście zadowoleni z własnej sytuacji zawodowej? Chcemy poznać Wasze opinie!