Trwa ładowanie...

Nowy banknot 500 zł w lutym 2017 roku. Zobacz, jak będzie wyglądał

Narodowy Bank Polski zaprezentował nowy polski banknot o nominale 500 zł. Znalazł się na nim wizerunek Jana III Sobieskiego, zachowana została chronologiczna ciągłość serii "Władcy polscy". Nowe 500 zł trafi do obiegu w lutym 2017 roku, banknot wyprodukuje Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA.

Nowy banknot 500 zł w lutym 2017 roku. Zobacz, jak będzie wyglądałFot: NBP
d9fmjpu
d9fmjpu

Po co nowy banknot? Jak podaje Narodowy Bank Polski, jego emisja to odpowiedź na zjawisko wzmożonego popytu na banknoty o wysokich nominałach oraz rosnące koszty utrzymywania zapasu strategicznego gotówki przez NBP.

- Jednym z celów NBP jest zapewnienie bezpiecznego i efektywnego obrotu gotówkowego w Polsce, który będzie odpo­wiadał na zapotrzebowanie obywateli i przedsiębiorstw. Wprowadzenie do obiegu banknotu 500 zł wpisuje się w realizację tego zadania – wyjaśnił prof. Marek Belka, prezes NBP.

Obieg najwyższego dotychczas nominału 200 zł w maju 2016 roku wzrósł o 28 proc. rok do roku. Obecnie wartościowy udział nominału 200 zł w obiegu przekracza 25 proc.

- Nowy nominał pozwoli także obniżyć koszty zamawiania i przechowywania zapasu strategicznego w banku, czego efektem będą m.in. oszczędności w funkcjonowaniu NBP – dodał prezes Narodowego Banku Polskiego.

d9fmjpu

W pierwszych latach nowy banknot będzie służył głównie do przechowywania zapasu strategicznego w NBP i będzie rzadko spotykany w obiegu. Wprowadzenie go do obiegu zmniejszy koszt emisji dla NBP o ok. 37 mln zł rocznie.

Zgodnie z ustawą o NBP, 95 proc. zysku wypracowanego przez bank centralny jest przekazywane bezpośrednio do budżetu państwa.

Wygląd nowego banknotu

Banknot o nominale 500 zł będzie o 4 proc. większy od banknotu o nominale 200 zł. Dominować będą trzy kolory: niebieski, szarobrązowy i bordo. Z przodu banknotu znajdować się będzie wizerunek króla Jana III Sobieskiego, z tyłu orzeł, a w tle Pałac w Wilanowie.

W banknocie zastosowano kilka nowoczesnych zabezpieczeń (m.in. farbę zmieniającą kolor) oraz ułatwienia dla osób niewidomych. Szczegółowe informacje na temat zabezpieczeń banknotu 500 zł zostaną przekazane wkrótce. NBP zapewnia, że obecnie poziom fałszerstw banknotów w Polsce jest niski. Odsetek ujawnionych falsyfikatów wyniósł 4,6 fałszywych banknotów na milion.

d9fmjpu

Pracę nad nowym banknotem rozpoczęto w listopadzie 2014 roku. Za jego projekt odpowiada Andrzej Heidrich, autor pozostałych polskich banknotów. Znajdują się na nich polscy władcy z dynastii Piastów i Jagiellonów w kolejności chronologicznej odpowiadającej wzrostowi nominałów obiegowych 10, 20, 50, 100 i 200 zł, tj. Mieszko I, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Zygmunt I Stary. Struktura nominałowa polskich banknotów nie zmieniała się od 1995 roku, czyli od 21 lat.

W czerwcu NBP zleci Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych produkcję nakładową nominału 500 zł. Żaden z banknotów 500 zł nie trafi jednak do obiegu przed lutym 2017 roku. We wrześniu b. roku rozpocznie się proces dostosowania urządzeń na rynku do nowego banknotu. Wprowadzenie nowego nominału do obiegu poprzedzi ogólnopolska akcja szkoleniowa i informacyjna zaplanowana na listopad 2016 roku. **

NBP

d9fmjpu

**

NBP**

Modernizacja banknotów

Wprowadzenie banknotu 500 zł poprzedziła modernizacja dotychczasowych polskich nominałów (10, 20, 50, 100 złotych). Nowe banknoty o niższych nominałach znajdują się w obiegu od kwietnia 2014 r., banknot o nominale 200 zł zmodernizowano w lutym 2016 r. Wszystkie banknoty po modernizacji wyposażono w najnowocześniejsze na świecie zabezpieczenia.

Ile pieniędzy krąży w gospodarce?

Obecnie w powszechnym obiegu w Polsce znajduje się ponad 1,77 mld sztuk banknotów – podaje NBP. Liczba monet wynosi 15 mld sztuk. Łączna wartość obiegu gotówkowego w Polsce to obecnie ponad 170 mld zł – to o 16 proc. więcej niż rok temu.

d9fmjpu

Popyt na banknot o nominale 200 złotych w okresie maj 2015-maj 2016 wzrósł o 28 proc. W ciągu ostatnich 6 lat wartość banknotów i monet w polskiej gospodarce prawie podwoiła się. Sama struktura nominałowa banknotów w Polsce nie zmieniła się od 1995 roku. Wówczas średnia pensja w Polsce wynosiła około 800 zł, obecnie przekracza ona 4 tys. zł. Banknot 200 zł – najwyższy nominał funkcjonujący dziś na polskim rynku – pod względem siły nabywczej jest najniższym wśród najwyższych nominałów stosowanych w krajach Unii Europejskiej.

Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim z dnia 29 sierpnia 1997 r., Narodowemu Bankowi Polskiemu przysługuje wyłączne prawo emitowania znaków pieniężnych Rzeczypospolitej Polskiej.

d9fmjpu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9fmjpu