Trwa ładowanie...
banknoty nbp
11-04-2016 12:38

Nowy banknot NBP o nominale 20 złotych wejdzie na rynek

Sprzedaż rozpocznie się we wtorek. Na rynku pojawi się w sumie 35 tys. sztuk nowego banknotu.

Nowy banknot NBP o nominale 20 złotych wejdzie na rynekFot: Narodowy Bank Polski
d2y7z1b
d2y7z1b

We wtorek Narodowy Bank Polski wypuści na rynek nowy banknot kolekcjonerski o nominale 20 złotych. Upamiętnia on 1050. rocznicę chrztu polski. Aby stać się jego nabywcą trzeba zapłacić 75 złotych. W sumie Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych wyprodukuje 35 tys. sztuk tego banknotu.
Przednia część banknotu przedstawia Mieszka I i Dobrawę. Ich podobizny zaczerpnięto z pocztu królów i książąt polskich według Jana Matejki. Oprócz podobizny książęcej pary przedstawiono również wizerunek relikwiarza w kształcie krzyża (stauroteka lednicka), sprowadzonego do Polski prawdopodobnie przez Ottona III oraz jelenia z bordiury drzwi gnieźnieńskich, który jest symbolem chrześcijanina odrodzonego mocą chrztu.

Na odwrocie znajdziemy wizerunek katedry gnieźnieńskiej, która w przeszłości była aulą koronacyjną królów polskich i miejscem wielu znaczących wydarzeń historycznych, jak np. zjazd w Gnieźnie. Na banknocie pojawia się również plan katedry. obok wizerunku budynku jest kielich królewski, zwany również kielichem trzemeszńskim, wykonany około 1190 roku ze srebra repusowanego i grawerowanego. Jego zdobienia przedstawiają sceny ze Księgi Królewskiej Starego Testamentu.

NBP przypomina, że wszystkie monety i banknoty emitowane przez bank centralny są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Nie należy się jednak spodziewać, że ten banknot znajdziemy w kasie sklepowej.

Banknot można kupić w sklepie internetowym NBP "Kolekcjoner" oraz w oddziałach okręgowych NBP w całej Polsce. Podobnie jak pozostałe banknoty wydawane przez NBP, nowa 20-złotówka posiada takie zabezpieczenia jak znak holograficzny, mikrodruki, znak wodny, efekt kątowy, element widoczny w świetle UV czy zabezpieczenie recto-verso.

d2y7z1b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y7z1b