Trwa ładowanie...

Nowy odcinek przy krajowej "ósemce". Ogłoszono przetarg na inwestycję drogową

Miasto Białystok ogłosiło przetarg na ważną inwestycję na drodze wlotowej od strony Warszawy. Pozwoli ona m.in. połączyć budowaną Trasę Niepodległości, czyli tzw. śródmiejską obwodnicę, z drogą ekspresową S8.

Nowy odcinek przy krajowej "ósemce". Ogłoszono przetarg na inwestycję drogowąŹródło: Agencja Gazeta
d14tinc
d14tinc

Chodzi o rozbudowę ul. Narodowych Sił Zbrojnych i Alei Jana Pawła II. To już trzecia próba zakończenia przetargu. Dwa wcześniejsze zostały unieważnione z powodu zbyt wysokich cen proponowanych przez oferentów. Wartość inwestycji miasto szacuje na 40,2 mln zł netto. Ma być finansowana z budżetu programu Polska Wschodnia.

Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Białymstoku Bożena Zawadzka w rozmowie z PAP mówiła, że w tym przetargu nieco zmieniono warunki - m.in. firma, z którą zostanie podpisana umowa, będzie mogła korzystać z zaliczkowania prac. Oferty można składać do 13 listopada.

Oddanie inwestycji do użytku zostało podzielone na etapy w taki sposób, by w połowie przyszłorocznych wakacji można było połączyć Trasę Niepodległości z ulicą Narodowych Sił Zbrojnych (na podstawie czasowej organizacji ruchu), a całą drogę oddać do użytku do końca czerwca 2019 roku.

- Musi być możliwość wyjazdu z Trasy Niepodległości, a na resztę robót wykonawca ma więcej czasu - dodała Zawadzka.
Budowana od marca Trasa Niepodległości ma być gotowa do końca 2018 roku. Droga o długości ok. 6,5 km ma zapewnić szybki przejazd przez Białystok, z ominięciem centrum, od zachodniej strony. To obecnie jedna z największych inwestycji drogowych realizowanych przez miasto.

Ile kosztuje prędkość?

Łączny koszt budowy Trasy Niepodległości przekracza 350 mln zł. 267,5 mln zł to pieniądze unijne z programu Polska Wschodnia 2014-2020. Powstanie m.in. 11 dwupoziomowych skrzyżowań i tunel pod torami kolejowymi, który ma odciążyć obecny im. generała Fieldorfa "Nila". Do tego chodniki i ścieżki rowerowe; na trasie staną też ekrany akustyczne.

autor: Robert Fiłończuk, Iza Próchnicka

d14tinc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14tinc