Trwa ładowanie...

Nowy rozkład pociągów. Letnie zmiany w połączeniach PKP Intercity

W niedzielę 10 czerwca wchodzi w życie zmieniony rozkład jazdy pociągów. PKP Intercity wprowadza zmiany w związku z sezonem urlopowym i remontami. Letni rozkład jazdy będzie obowiązywał do 1 września.

Share
Nowy rozkład pociągów. Letnie zmiany w połączeniach PKP IntercityŹródło: PAP
drshcq0

Część zmian w nowym rozkładzie jazdy pociągów polega na uruchomieniu sezonowych połączeń do nadmorskich kurortów. Jak informuje PKP Intercity, osoby planujące wakacyjny wyjazd do Kołobrzegu skorzystają z dwóch nowych, a łącznie już z trzech połączeń obsługiwanych przez Pendolino.

Od 23 czerwca do 1 września będą kursować pociągi relacji Warszawa – Kołobrzeg – Warszawa oraz Kraków – Kołobrzeg – Kraków. Kraków zyska więc jedno nowe połączenie EIP do Kołobrzegu, a Warszawa dwa, bo skład ruszający z Krakowa będzie przejeżdżać przez Warszawę.

Wideo: polska kolej przyspiesza. Miliardy złotych do wydania

Od 22 czerwca do 1 września połączenie południa Polski z północną częścią kraju zapewni skład TLK "Wydmy" relacji Bohumin – Łeba/Hel – Bohumin. Pojedzie m.in. przez Wodzisław Śląski, Rybnik, Katowice, Częstochowę, Piotrków Trybunalski, Łódź, Bydgoszcz, Gdańsk.

drshcq0

Na stacji Gdynia Główna pociąg zostanie podzielony – jeden skład pojedzie do Łeby, drugi natomiast do Helu, przejeżdżając przez Puck, Władysławowo, Chałupy, Kuźnicę, Hel, Jastarnię i Juratę.

W okresie wakacji PKP Intercity zapewni też codzienne połączenie z Białegostoku na Hel – TLK "Rybak" pojedzie m.in. przez Ełk, Giżycko, Olsztyn, Elbląg, Trójmiasto.

Latem uruchomione zostaną też nowe połączenia z różnych części Polski do i z Zakopanego.

Przewoźnik uruchomi codzienne połączenia: TLK "Halny" relacji Bydgoszcz – Zakopane – Bydgoszcz, kursujący przez Poznań, Wrocław, Opole, IC Witkacy relacji Gdynia – Zakopane – Gdynia, przejeżdżający przez Bydgoszcz, Toruń i Łódź.

drshcq0

Na tej trasie codziennie będzie kursować także nocny pociąg TLK "Karpaty". Nocne połączenie relacji Szczecin – Zakopane – Szczecin przez Poznań zapewni kursujący każdego dnia TLK "Podhalanin".

EIC "Giewont" pojedzie z Gdyni do Zakopanego w poniedziałki i soboty, w powrotnym kierunku w piątki i niedziele. We wtorki, środy i czwartki pociąg pojedzie w relacji skróconej, tj. na trasie Warszawa – Zakopane – Warszawa jako EIC "Tatry".

Do Zakopanego dojazd zapewni także weekendowe połączenie IC "Oscypek" relacji Warszawa – Zakopane – Warszawa.

Wakacyjne zmiany rozkładów nie dotyczą jednak tylko nadmorskich i górskich kurortów. Poprawę komfortu podróży odczują pasażerowie pociągu Sienkiewicz relacji Kraków – Olsztyn – Kraków – zmienia on kategorie z TLK na IC, obsłuży go teraz nowoczesna jednostka Flirt3.

drshcq0

PKP Intercity wprowadza też dodatkowe zatrzymania pociągów w mniejszych miejscowościach. Od 10 czerwca skład TLK "Kochanowski", kursujący na trasie Lublin – Kołobrzeg – Lublin, a od 23 czerwca TLK "Moniuszko" relacji Piła – Kołobrzeg – Piła, zabiorą pasażerów z dodatkowego postoju w Jastrowie.

W Oleśnie Śląskim będzie zatrzymywać się skład TLK "Magnolia" relacji Szczecin – Kraków – Szczecin. Pociąg TLK "Ustronie", kursujący na trasie Przemyśl – Kołobrzeg – Przemyśl, dodatkowo zatrzyma się w Ropczycach i Sędziszowie Małopolskim.

TLK "Malinowski", łączący Warszawę i Przemyśl, także będzie zatrzymywać się w Sędziszowie Małopolskim, podobnie jak IC "Hetman" relacji Przemyśl – Szczecin. Ten skład zabierze pasażerów także w Ropczycach. W tej miejscowości postój będzie mieć również IC "Siemiradzki", jeżdżący na trasie Poznań – Przemyśl – Poznań.

Zmiany rozkładów jazdy pociągów wynikają też z prowadzonych prac remontowych i modernizacyjnych na kolei.

drshcq0

Inwestycje realizowane w obrębie węzła krakowskiego i związane z nimi zamknięcia torów wpływają na kursowanie pociągów PKP Intercity. Zawieszone zostało kursowanie następujących pociągów:

TLK Kinga relacji Warszawa – Kraków – Warszawa
TLK Korczak relacji Warszawa – Kraków – Warszawa
IC Barbakan relacji Kraków – Szczecin/Świnoujście – Kraków
IC Włókniarz relacji Szczecin – Łódź Fabryczna – Szczecin
EIC Lajkonik rel. Warszawa – Kraków – Warszawa (w okresie 14.08. – 01.09)
EIC Sawa rel. Warszawa – Kraków – Warszawa (w weekendy oraz w okresie 14.08. – 01.09)
IC Kossak rel. Kraków - Wrocław (w okresie 14.08. – 01.09)

Z kolei następujące pociągi:

EIC Tatry/Giewont relacji Warszawa/Gdynia – Zakopane
IC Witkacy relacji Zakopane – Gdynia
TLK Podhalanin relacji Szczecin – Zakopane
TLK Cyryl relacji Poznań – Kraków – Poznań

drshcq0

w różnych okresach będą kursować przez Kraków Płaszów, z pominięciem stacji Kraków Główny.

Jeszcze inne pociągi:

IC Hetman relacji Przemyśl – Szczecin
IC Wyspiański relacji Wrocław – Przemyśl
IC Siemiradzki relacji Poznań – Przemyśl
IC Mehoffer relacji Przemyśl – Szczecin
TLK Malinowski relacji Warszawa – Przemyśl

które od 11 marca pomijają stacje Kraków Główny i Kraków Płaszów, będą znów przejeżdżać przez Kraków Główny.

drshcq0

Zamknięcia w obrębie węzła krakowskiego wymagają także czasowej zmiany dla innych pociągów PKP Intercity. TLK Biebrza relacji Gdynia – Rzeszów – Gdynia został skrócony do relacji Gdynia – Kraków Płaszów – Gdynia.

Modernizowana jest linia kolejowa nr 14. Ze względu na ograniczenia techniczne trasy pomiędzy Łodzią a Ostrowem Wielkopolskim pociąg IC "Słowacki" relacji Warszawa – Wrocław – Warszawa, na odcinku Koluszki – Wrocław Główny, pojedzie okrężną trasą przez Częstochowę i Opole Główne.

Trwają prace remontowe na linii kolejowej nr 18 pomiędzy Toruniem a Kutnem. Ograniczenia techniczne trasy powodują skrócenie relacji pociągu TLK "Ogiński", który jeździ na trasie Chełm – Bydgoszcz. Od poniedziałku do piątku będzie teraz kursował w relacji Chełm – Kutno, w soboty i niedzielę – Chełm – Warszawa.

W związku z modernizacją linii kolejowej nr 6 na odcinku Warszawa – Białystok zawieszone zostanie kursowanie dwóch par pociągów: IC "Dąbrowska" i IC "Jagiellończyk".

*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? *Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

drshcq0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drshcq0
drshcq0