Trwa ładowanie...

Nowy sposób na waloryzację emerytur. Seniorzy mają dostać więcej

OPZZ chce zostać przy procentowej waloryzacji emerytur, ale "zupełnie inaczej liczonej". To oznacza, że w przyszłym roku na podwyżki sięgające nawet 160 zł.
Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Związkowcy nie zgadzają się na propozycję rządu, mają swój sposób na obliczanie waloryzacji
Związkowcy nie zgadzają się na propozycję rządu, mają swój sposób na obliczanie waloryzacjiŹródło: PAP, Fot: Michałowski
d3i6kjq

Za nami nieodległa jeszcze marcowa waloryzacja rent i emerytur, a tymczasem w rządzie trwają już rozmowy o kolejnej - przyszłorocznej. Tym razem politycy mają na nią inny pomysł. Nie zgadza się na to OPZZ - podaje "Super Express".

Politycy PiS chcą podwyżki kwotowo-procentowej. Co to oznacza? Realny przypływ gotówki odczuliby tylko najubożsi emeryci. Dla większości waloryzowany będzie tylko wskaźnik inflacji, czyli o zmianę wartości siły nabywczej pieniądza.

Jak widzi to OPZZ? Obecnie przy wyliczaniu waloryzacji pod uwagę brany jest poziom inflacji oraz co najmniej 20 proc. realnego wzrostu wynagrodzeń w poprzednim roku. Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca centrali związkowej tłumaczy "SE", że OPZZ chce podniesienia drugiego ze wskaźników do 50 proc.

d3i6kjq

Zobacz także: Etatowcy dostaną wyższe emerytury niż pracujący na umowach cywilnych. Różnica wyniesie kilkaset złotych

Dziennik wyjaśnia to na przykładzie obecnych emerytur. Waloryzacja wyniosła w 2018 r. 2,98 proc. i rząd chwalił się rekordowymi podwyżkami w ciągu ostatnich lat, a mogłaby wynieść 4 proc., czyli jeszcze więcej.

Ile konkretnie mogliby w ten sposób "zarobić" emeryci i renciści? Osoby otrzymujące 878,12 zł zyskałyby dodatkowe 33,48 zł. Przy emeryturze przekraczającej 1,5 tys. zł byłoby to już ok. 60 zł. Dla tych, którzy otrzymują obecnie ponad 4 tys. zł oznaczałoby to dodatkowe ponad 160 zł.

d3i6kjq

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3i6kjq

Podziel się opinią

Share
d3i6kjq
d3i6kjq