Trwa ładowanie...
dycbg5x

NPW ws. przekazania przez Rosję wraku samolotu TU 154 M (komunikat)

...

Share
dycbg5x

21.06. Warszawa - NPW informuje:

Informujemy, że w dniach 18-21 czerwca 2012 r. w Moskwie przebywali: Zastępca Prokuratora Generalnego - Naczelny Prokurator Wojskowy, Wojskowy Prokurator Okręgowy w Warszawie oraz dwóch prokuratorów Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie prowadzących śledztwo dotyczące katastrofy smoleńskiej.

Celem wyjazdu polskich prokuratorów wojskowych było uczestnictwo w zaplanowanych spotkaniach z przedstawicielami Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej w sprawie technicznych aspektów przekazania do Polski wraku samolotu TU 154 M nr 101.

Wyjazd ten był konsekwencją szeregu działań podejmowanych przez prokuraturę wojskową od momentu zaistnienia katastrofy. Pragniemy ponownie przypomnieć, że już 10 kwietnia 2010 r. Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie, kierując do Federacji Rosyjskiej wniosek o udzielenie pomocy prawnej w związku z zaistnieniem katastrofy, wystąpiła o zabezpieczenie szczątków samolotu TU 154 M nr 101 celem przeprowadzenia jego oględzin. W kolejnym uzupełniającym wniosku o udzielenie pomocy prawnej z dnia 5 sierpnia 2010 r. Prokuratura zwróciła się o przekazanie wszelkich szczątków samolotu pozostających w dyspozycji Federacji Rosyjskiej. Niezależnie od powyższego oraz kierowanych do Federacji Rosyjskiej następnych wniosków o udzielenie pomocy prawnej w tym zakresie, kwestia zwrotu szczątków samolotu była wielokrotnie podejmowana w trakcie kontaktów roboczych prokuratorów Naczelnej Prokuratury Wojskowej oraz Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie z przedstawicielami organów śledczych Federacji Rosyjskiej.

dycbg5x

Należy również przypomnieć, że Strona Rosyjska konsekwentnie stoi na stanowisku, że wydanie wraku samolotu będzie możliwe dopiero po zakończeniu postępowań prowadzonych przez jej właściwe organy.

W trakcie pobytu w Moskwie polscy prokuratorzy wojskowi przedstawili swoim rosyjskim partnerom harmonogram czynności, które mają doprowadzić do przekazania wraku samolotu, uwzględniając konieczność prawidłowego zabezpieczenia materiału dowodowego do ewentualnych dalszych badań w toku polskiego śledztwa. Wzięli także udział w procesowych oględzinach urządzenia służącego do komunikacji satelitarnej, które było zamontowane na pokładzie samolotu TU 154 M nr 101. Jak wielokrotnie informowaliśmy, urządzenie to nie rejestruje treści prowadzonych rozmów.

Omówiono również bieżące kwestie dotyczące wzajemnej realizacji wniosków o udzielenie pomocy prawnej. Efektem tego było przekazanie kolejnych pięciu tomów materiałów dotyczących śledztwa smoleńskiego. Zgodnie z prawem międzynarodowym przekazanie takie następuje za pośrednictwem Prokuratur Generalnych Rosji i Polski.

Po dokonaniu ostatecznych uzgodnień ze Stroną Rosyjską, szczegóły dotyczące aspektów technicznych przekazania do Polski wraku samolotu zostaną przedstawione opinii publicznej.

dycbg5x

Prokuratura uzyskała zapewnienie Rządu Polskiego o udzieleniu wszelkiej niezbędnej pomocy do przeprowadzenia tej skomplikowanej pod względem logistycznym operacji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ stav/

dycbg5x

Podziel się opinią

Share
dycbg5x
dycbg5x