NSA uchylił wyrok WSA niekorzystny dla PGE i odesłał sprawę do ponownego rozpatrzenia (opis2)

02.10. Warszawa (PAP) - NSA uchylił wyrok WSA w sprawie decyzji środowiskowej dla budowy bloków energetycznych w Opolu zaskarżony przez PGE i przekazał sprawę do ponownego...

02.10.2012 | aktual.: 02.10.2012 10:38

02.10. Warszawa (PAP) - NSA uchylił wyrok WSA w sprawie decyzji środowiskowej dla budowy bloków energetycznych w Opolu zaskarżony przez PGE i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Ponownie rozpatrując sprawę sąd pierwszej instancji będzie związany wytycznymi sformułowanymi przez NSA w pisemnym uzasadnieniu - poinformował sędzia sprawozdawca Jerzy Stelmasiak. W ocenie Marcina Stoczkiewicza, członka zarządu ClientEarth Poland wtorkowym wyrokiem uchylone zostało wstrzymanie wykonania decyzji i inwestor będzie mógł realizować inwestycję.

"NSA uchyla wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie" - powiedział sędzia Stelmasiak odczytując sentencję wyroku.

"Dzisiejszym wyrokiem uchylone zostało wstrzymanie wykonania decyzji, inwestor będzie mógł zrealizować inwestycję" - powiedział dziennikarzom Marcin Stoczkiewicz, członek zarządu ClientEarth Poland, która zaskarżyła decyzję środowiskową.

Zdaniem NSA ocena podstawowego dowodu w sprawie jakim był raport o oddziaływaniu na środowisko dokonana przez sąd pierwszej instancji nie była prawidłowa, gdyż wykraczała poza ocenę w tym zakresie sądu pierwszej instancji, który nie posiada wiedzy specjalistycznej i z tego względu dokument ten powinien być badany tylko pod kątem zgodności z prawem.

Fundacja ClientEarth Poland, która zaskarżyła decyzję środowiskową do WSA wskazywała m.in., że prawo Unii Europejskiej wymaga dokonania, w tak dużych elektrowniach węglowych, oceny możliwości zastosowania systemu wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (tzw. "CCS"), a w przypadku nowych bloków projektowanych w Opolu ocena ich gotowości do wdrożenia systemu CSS nie została sporządzona. WSA podzielił wcześniej tę argumentację fundacji.

NSA we wtorkowym wyroku nie podzielił w tym zakresie stanowiska WSA, podając, że zastosowanie tej dyrektywy nie nadawało się do bezpośredniego zastosowania, gdyż weszła w życie po opracowaniu raportu, a jej wdrożenie do polskiego porządku prawnego wymaga całościowego uregulowania.

NSA poinformował, że ponownie rozpatrując tę sprawę sąd pierwszej instancji będzie związany wytycznymi, jakie sformułuje NSA w pisemnym uzasadnieniu.

NSA nie rozpatrywał kwestii legitymacji procesowej ClientEarth Poland.

W połowie stycznia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję środowiskową dla dwóch nowych bloków PGE Elektrownia Opole. Decyzja środowiskowa została zaskarżona przez organizację ekologiczną, ClientEarth. Decyzja sądu oznaczała, że Elektrownia Opole nie mogła ubiegać się o pozwolenie na budowę tych bloków. PGE Elektrownia Opole złożyła odwołanie od decyzji WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Prezes PGE Krzysztof Kilian nie wykluczał, że ewentualny negatywny dla spółki wyrok NSA uniemożliwi realizację budowy dwóch bloków w Opolu, gdyż zbyt opóźni tę inwestycję.

PGE Elektrownia Opole w listopadzie 2011 roku wybrała ofertę konsorcjum Rafako, Polimeksu-Mostostal i Mostostalu Warszawa o wartości 11,56 mld zł jako najkorzystniejszą w przetargu na wybór generalnego wykonawcy dwóch bloków o mocy 900 MW każdy na parametry nadkrytyczne, opalanych węglem kamiennym. Umowa w sprawie budowy bloków została podpisana w połowie lutego.

Zgodnie z warunkami umowy, konsorcjum zobowiązało się zrealizować zamówienie w terminie 54 miesięcy od daty wystawienia polecenia rozpoczęcia prac (blok nr 5) oraz 62 miesięcy od daty wystawienia polecenia rozpoczęcia prac (blok nr 6). Warunkiem wystawienia polecenia rozpoczęcia prac jest m.in. dostarczenie przez PGE Elektrownię Opole decyzji o pozwoleniu na budowę. (PAP)

gsu/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)