Trwa ładowanie...
d23bt84

O kajzerce za 20 gr zapomnij. Ceny pieczywa idą w górę

Kolejne duże sieci piekarni sukcesywnie wprowadzają podwyżki. Zdaniem ekspertów, nie ma co liczyć, że to tylko chwilowa zmiana. Wyższe ceny utrzymają się długo. - O kajzerce kosztującej 20 gr możemy zapomnieć na kolejnych kilka lat - ocenia ekonomista Marek Zuber.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Za wzrost cen pieczywa odpowiada nie tylko droższa mąka czy inne składniki potrzebne do wyrobu chleba
Za wzrost cen pieczywa odpowiada nie tylko droższa mąka czy inne składniki potrzebne do wyrobu chleba (Pixabay.com)
d23bt84

Finanse WP jako pierwsze informowały czytelników o podwyżkach, jakie planuje jedna z dużych warszawskich piekarni "Grzybki". Piekarnia uzasadnia to wzrostem cen surowców.

- Do końca roku rzeczywiście możemy się spodziewać wzrostu cen pieczywa, ale powinien on pozostać w granicach 1-2 proc. - wyjaśniła WP Finansom Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. - Wprawdzie zbiory w 2017 r. były wyższe niż w roku poprzednim, ale z powodu małych zapasów na początku roku podaż zbóż była mniejsza niż w 2016 r. - dodała.

d23bt84

Czytaj także: Drogie święta Bożego Narodzenia. Czekają nas większe wydatki na chleb, ryby, masło, jajka, wołowinę i drób.

Masło jest drogie? Zrób je sam. Zobacz wideo:

Dodatkowo jakość tegorocznych zbóż - a przede wszystkim pszenicy konsumpcyjnej - jest gorsza niż rok temu. Ma to związek z niesprzyjającą rolnikom pogodą w pierwszych miesiącach roku.

d23bt84

Ceny chleba oszalały nie tylko w Warszawie

Jak podaje czwartkowy "Super Express", kajzerkę w jednej z sieci handlowej można było kupić jeszcze kilka dni temu za 30 gr. Teraz ta sama bułka kosztuje już 40 gr. Gazeta wskazuje również inne przykłady: chleb pytlowy oraz wiejski zdrożały o 50 gr, razowy - o 60 gr, bułka wrocławska - o 20 gr.

Dlaczego producenci podnieśli ceny? Argumentują to wzrostem kosztów mąki i innych surowców. Wpływ na droższe pieczywo mają też inne czynniki. Jak wylicza Zuber, złożyły się na nie zapowiadane podwyżki ceny wody, prądu oraz węgla, a także przewidywany wzrost płac.

Wzrost cen produktów spożywczych bada UOKiK

d23bt84

Znaczny wzrost ceny masła wyraźnie zaniepokoił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. W październiku Urząd z własnej inicjatywy wszczął pięć postępowań wyjaśniających. Sprawdza działania znaczących sieci handlowych, takich jak: Lidl Polska, Jeronimo Martins, Tesco Polska, Auchan Polska, Carrefour Polska.

Urząd zainteresował się także cenami m.in. jabłek, cukru i mleka.

d23bt84

Podziel się opinią

Share
d23bt84
d23bt84