Trwa ładowanie...

O około 30 proc. zmniejszyła się liczba mundurowych na L4

O około 30 proc. zmniejszyła się liczba policjantów, strażaków, strażników granicznych i
funkcjonariuszy BOR przebywających na L-4

O około 30 proc. zmniejszyła się liczba mundurowych na L4Źródło: PAP/ Darek Delmanowicz
d3zkmxp
d3zkmxp

O około 30 proc. zmniejszyła się liczba policjantów, strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy BOR przebywających na L-4. O tyle samo spadła także liczba dni zwolnień lekarskich, od momentu wejścia w życie nowej ustawy, czyli od 1 czerwca 2014 r.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przeanalizowało, jak zmieniła się absencja funkcjonariuszy służb mundurowych w ciągu trzech pierwszych miesięcy obowiązywania nowej ustawy. Dane pokazują, że zmniejsza się liczba udzielanych dni zwolnień lekarskich, a dzięki temu więcej mundurowych jest obecnych na służbie.

Od początku obowiązywania nowych przepisów zmniejszyła się liczba dni zwolnień lekarskich w poszczególnych formacjach o: 35 proc. dni w odniesieniu do policji, 31 proc. dni w straży granicznej, 29 proc. dni w Biurze Ochrony Rządu (BOR) i 23 proc. dni w straży pożarnej.

Najwyższy spadek procentowy liczby funkcjonariuszy przebywających na zwolnieniach lekarskich wystąpił w Biurze Ochrony Rządu - o 31 proc., a najniższy w straży granicznej - o 26 proc. Natomiast w policji nastąpił najwyższy spadek procentowy udzielanych dni zwolnień lekarskich - o 35 proc., najniższy zaś w straży pożarnej - odpowiednio o 23 proc.

Przypominamy, że ustawa od 1 czerwca tego roku wprowadziła zmniejszenie wynagrodzeń funkcjonariuszy za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby, która nie ma związku ze służbą - ze 100 do 80 proc. uposażenia.

d3zkmxp

Ustawa określiła, w jakich sytuacjach funkcjonariusz zachowuje prawo do 100 proc. uposażenia. Są to m.in.: okres zwolnienia lekarskiego z powodu choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby, wypadku pozostającego w związku z pełnieniem służby oraz w drodze do miejsca pełnienia służby lub w drodze powrotnej ze służby, jak również choroby przypadającej w czasie ciąży.

Ustawa objęła m.in.: policjantów, żołnierzy, strażaków, funkcjonariuszy straży granicznej, BOR, CBA i ABW, służby więziennej.

Kompleksowe dane, obrazujące rzeczywisty wpływ nowego rozwiązania na absencję chorobową funkcjonariuszy, zgodnie z ustawą, zostaną przedstawione w sejmie po upływie roku od wejścia w życie ustawy.

d3zkmxp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zkmxp