O TVN biją się giganci
O spółkę medialną biją się największe koncerny medialne świata. Do Time Warner, News Corp. oraz Vivendi dołączył właśnie niemiecki Bertelsmann.
O zainteresowaniu TVN ze strony właściciela RTL Group napisał wczoraj niemiecki "Handelsblatt". Za akcje notowanej na warszawskiej giełdzie polskiej stacji Niemcy oferują około miliarda euro. Wkrótce ma się rozpocząć due diligence, (analiza kondycji handlowej, finansowej i prawnej), a zawarcie transakcji mogłoby nastąpić już w przyszłym miesiącu. Byłaby to największa transakcja w historii koncernu.
Bertelsmann AG to jedna z największych na świecie grup medialnych. Działa w 63 krajach i zatrudnia ponad 100 tys. pracowników. Firma składa się z sześciu oddziałów: RTL Group (europejski nadawca telewizyjny), Gruener + Jahr (największe w Europie wydawnictwo czasopism), BMG (Bertelsmann Music Group, które jest w 50% właścicielem Sony BMG), Random House (największe na świecie wydawnictwo literatury popularnej), Direct Group (oddział w skład którego wchodzą: czytelniczy oraz muzyczny klub wysyłkowy, księgarnie, sklepy internetowe oraz wydawnictwa w 16 krajach) oraz arvato (dział zajmujący się outsourcingiem).
Zainteresowanie 56-procentowym pakietem akcji TVN zgłasza obecnie kilka firm. Nieoficjalnie mówi się, że są wśród nich Time Warner (HBO), News Corp. (Fox, National Geografic Channel) oraz Vivendi (Canal+). Raczej z tej grupy wypadł rosyjski fundusz Renaissance, choć do ostatniej chwili wszystko jest możliwe.
Grupa TVN jest właścicielem dziesięciu kanałów telewizyjnych: TVN, TVN7, TVN24, TVN CNBC Biznes, TVN Meteo, TVN Turbo, TVN Style, Telezakupy Mango, ITVN, NTL. Jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od grudnia 2004 roku; jej akcje zaliczane są do polskich blue chipów i wchodzą w skład indeksu WIG20. Do Grupy TVN należy również Grupa Onet.pl, (Zumi, tvn24.pl i Plejada.pl).
W październiku 2006 roku Grupa ITI wprowadziła na rynek platformę cyfrową "n". Do Grupy ITI należą też: sieć kin Multikino oraz klub piłkarski Legia. Holding posiada też udziały w Wydawnictwie Pascal i Tygodniku Powszechnym.