Obajtek: W Grupie Energa ma być o kilkanaście spółek mniej
Liczba spółek w Grupie Energa spadnie o kilkanaście, firma szuka też oszczędności - poinformował prezes Energi, Daniel Obajtek. Obecnie do Grupy należy 48 firm. Wskazał, że zwolnienia mogą dotyczyć kadry dyrektorskiej.
05.04.2017 16:05
Podczas spotkania z dziennikarzami w środę w Gdańsku Prezes Energi, Daniel Obajtek poinformował, że 12 kwietnia związki zawodowe otrzymają projekt nowego modelu całej Grupy. "Ta grupa nie może składać się z 48 firm, nie może być tylu firm serwisowych, wykonawczych" - tłumaczył. "Jaki to jest model: 48 spółek () rozrost kadry menadżerskiej " - mówił.
Prezes wyjaśnił, że wg. dwóch koncepcji restrukturyzacji, w Grupie może być minimum 11 połączonych lub przejętych przez inne spółki firm. Zaznaczył, że może to też być ok. 15 spółek. "To jest ważne, jeśli chodzi o zakupy, o obrót, wykonanie pewnych rzeczy ustawowych, finansowych, o zamówienia, bo to generuje dodatkowe etaty i dodatkowe obciążenia" - argumentował. Powiedział, że trwają rozmowy ze związkami zawodowymi na ten temat i jak zaznaczył, "większość związków zawodowych jest za tym, żeby pewne spółki połączyć". Wymienił, że chodzi m.in. o spółki serwisowe, wykonawstwa.
Prezes liczy, że zmniejszenie liczby spółek spowoduje "uchwycenie pewnych tematów". Chodzi np. o zakres zakupów, zakres prac. "Jeżeli tych firm będzie zdecydowanie mniej, to ten proces będzie prostszy, bardziej przejrzysty"- tłumaczył. Wyjaśnił, że ma być stworzony model podobny do tych, które już obowiązują w innych Grupach energetycznych w kraju. Poinformował, że w tym roku chciałby proceduralnie wdrożyć nowy model Grupy. Przewiduje, że "fizyczne wygaszenie" firm może trwać jeszcze w przyszłym roku.
Wraz ze zmianą organizacyjną Grupy, ilością spółek, departamentów zmieniony ma być też regulamin jej działania. Podkreślił, że w firmie nie będzie zwolnień. "Nie będzie żadnej redukcji zatrudnienia, może być redukcja paru panów prezesów" - dodał. "Istotą nie jest redukcja zatrudnienia, ale sposób zarządzania firmą" - podkreślił. Zwrócił uwagę, że chciałby, aby "część załogi +pod krawatem+ w jakiś sposób ograniczyć na rzecz zatrudnienia pracowników fizycznych np. monterów". "A wręcz chcemy zwiększyć kadrę, która wykonuje prace techniczne" - zaznaczył.
Prezes Obajtek, który funkcję prezesa zarządu Energi sprawuje od ponad miesiąca, zaznaczył, że jednym z najważniejszych obecnych zadań w firmie jest optymalizacja kosztów. Wymienił, że w Grupie Energa w ramach działań oszczędnościowych redukowane są wydatki bieżące, prowadzone są też konsultacje prawne związane z przeglądem zawartych wcześniej umów. "Są pewne umowy, które muszą być przenegocjowane albo wręcz zerwane dla dobra całej Grupy"-mówił. "Wolałbym, żeby firma wykonywała sama pewien zakres swoich usług, a nie zlecała wszystko na zewnątrz () walczę z nadmiernymi kontraktami" - tłumaczył.
Grupa Kapitałowa Energa jest jedną z czterech największych krajowych grup energetycznych. Zajmuje się wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej. Jest jednym z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Zasila w energię elektryczną ponad 2,9 mln klientów indywidualnych i biznesowych. Sieć dystrybucyjna Energi obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km kwadratowych, co stanowi około 24 proc. powierzchni kraju. W Grupie pracuje ok. 8,5 tys. osób.