Obradowała Polsko-Rosyjska Międzyrządowa Komisja ds. Współpracy Gospodarczej

Problemy związane z usuwaniem barier handlowych po przystąpieniu Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO) były jednym z tematów posiedzenia Polsko-Rosyjskiej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej, które w środę odbyło się w Moskwie.

Poinformowali o tym szefowie resortów transportu Polski i Federacji Rosyjskiej, Sławomir Nowak i Maksim Sokołow, którzy współprzewodniczyli obradom.

Posiedzenie poprzedziły rozmowy obu ministrów. Dotyczyły one m.in. nowej sytuacji prawnej powstałej po przystąpieniu Federacji Rosyjskiej do WTO.

- Omówiliśmy stan naszych stosunków, a także konkretne problemy naszej współpracy. Rozmawialiśmy też o kwestiach, które hamują jej rozwój. Dialog był bardzo szczery. Wypracowaliśmy propozycje zmierzające do uaktywnienia dwustronnych kontaktów. Dotyczy to przede wszystkim energetyki, współpracy wojskowo-technicznej, rolnictwa, turystyki i transportu - przekazał Sokołow po obradach Komisji.

- Z zadowoleniem stwierdziliśmy, że obroty handlowe między naszymi krajami w ubiegłym roku wzrosły o ponad jedną trzecią. Widzimy, że pozytywna dynamika utrzymuje się również w tym roku. Liczymy, iż tak będzie także w kolejnych latach - dodał rosyjski minister.

Również Nowak zwrócił uwagę na wzrost polsko-rosyjskiej wymiany handlowej, szczególnie podkreślając wzrost polskiej sprzedaży do Rosji. - Wyraziliśmy jednak wspólne zdanie, że nasze ambicje są znacznie większe niż ten dynamiczny przyrost. Polska i Rosja jako duzi sąsiedzi powinny lepiej współpracować. Zwłaszcza w obszarze biznesu - zaznaczył.

Wśród głównych tematów rozmów polski minister wymienił też liberalizację przewozów drogowych i żeglugi na Zalewie Wiślanym, a także współpracę w obszarze kolejnictwa i problem dodatkowych lotów dla polskiego przewoźnika narodowego przez Syberię. - To są wszystko otwarte kwestie. Uzgodniliśmy konkretne terminy dalszych prac - podał.

Nowak oznajmił również, że Polska oczekuje od Rosji postępów w otwieraniu rosyjskiego rynku dla polskich produktów rolno-spożywczych. Poinformował w tym kontekście, że planowana jest wizyta polskiego ministra rolnictwa Stanisława Kalemby w Moskwie oraz że szef resortu rolnictwa Polski wystosował już do rosyjskiego ministra rolnictwa list dotyczący tych zagadnień.

Nowak poinformował też, że podczas środowego posiedzenia Komisji z inicjatywy strony polskiej powołana została grupa robocza ds. celnych. Jej zadaniem będzie sprzyjanie usprawnianiu przekraczania granicy polsko-rosyjskiej.

- Polska zaproponowała kontynuowanie pilotażowego projektu "Zielony korytarz" na przejściu granicznym Grzechotki-Mamonowo. Chcielibyśmy, aby także na innych przejściach granicznych między Polską i Rosją ten program został wprowadzony. Program taki jest już realizowany na przejściach granicznych z Ukrainą i Białorusią - wyjaśnił.

Zielony korytarz to specjalnie oznakowany pas ruchu na granicy przeznaczony dla tych podróżnych przekraczających granicę w celach turystycznych lub służbowych, którzy nie mają nic do oclenia.

Polski minister zwrócił uwagę, że coraz więcej Rosjan przyjeżdża do Gdańska i Elbląga, a coraz więcej Pomorzan jeździ do obwodu królewieckiego. - Współpraca celna jest niezbędna. Takie są oczekiwania służb celnych obu krajów - zaznaczył.

Nowak przekazał również, że strona rosyjska podnosiła kwestię mostu energetycznego między obwodem królewieckim a północną Polską. - Oni budują tam elektrownię atomową. My odnosimy się do tego ze zrozumieniem. W sprawie mostu nie mówimy nie. To wymaga analiz. Strona polska będzie jeszcze analizowała, czy taką inwestycję realizować - wskazał.

W ramach przygotowań do posiedzenia Komisji we wtorek w stolicy Rosji odbyło się spotkanie przedstawicieli polskiego i rosyjskiego biznesu. Ze strony polskiej uczestniczyli w nim reprezentanci firm z branży kolejowej, motoryzacyjnej, budowlanej, bankowej i turystycznej.

Na kolejnym posiedzeniu Komisja zbierze się w przyszłym roku w Gdańsku.

Z Moskwy Jerzy Malczyk

Źródło artykułu:

Wybrane dla Ciebie

Brytyjczycy kupili polski browar, ale piwa nie chcą. Oto co produkują
Brytyjczycy kupili polski browar, ale piwa nie chcą. Oto co produkują
Wzbudzili kontrowersje. Teraz zamykają lokale. "Zbyt odważny"
Wzbudzili kontrowersje. Teraz zamykają lokale. "Zbyt odważny"
Zostawili go z problemem na 36 tys. zł. Poszkodowanych może być więcej
Zostawili go z problemem na 36 tys. zł. Poszkodowanych może być więcej
Nowy system na parkingach Biedronki. Sieć wyjaśnia, na czym polega
Nowy system na parkingach Biedronki. Sieć wyjaśnia, na czym polega
Zbliża się masowa wycinka. Coraz bliżej kontrowersyjnej inwestycji
Zbliża się masowa wycinka. Coraz bliżej kontrowersyjnej inwestycji
Sensacja wśród turystów. W Tatrach mają nosić swoje odchody w workach
Sensacja wśród turystów. W Tatrach mają nosić swoje odchody w workach
Czeczeni mieli zastraszać kupców. Prokuratura chciała umorzenia sprawy
Czeczeni mieli zastraszać kupców. Prokuratura chciała umorzenia sprawy
Polacy kochają jej smak. Ulubiona ryba może zniknąć ze sklepów
Polacy kochają jej smak. Ulubiona ryba może zniknąć ze sklepów
Sprawdzili kilkanaście piekarników. Oto wyniki kontroli
Sprawdzili kilkanaście piekarników. Oto wyniki kontroli
Praca dla Polaków w Niemczech. Oto ile płacą za robotę przy bydle
Praca dla Polaków w Niemczech. Oto ile płacą za robotę przy bydle
Klienci rzucili się po nową kolekcję. Tłumy w Ikei. Sieć zabiera głos
Klienci rzucili się po nową kolekcję. Tłumy w Ikei. Sieć zabiera głos
Praca w Krakowie. Płacą nawet 20 tys.zł kierowcy
Praca w Krakowie. Płacą nawet 20 tys.zł kierowcy