Trwa ładowanie...
d4g8lfh

Obradowała Polsko-Rosyjska Międzyrządowa Komisja ds. Współpracy Gospodarczej

Problemy związane z usuwaniem barier handlowych po przystąpieniu Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO) były jednym z tematów posiedzenia Polsko-Rosyjskiej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej, które w środę odbyło się w Moskwie.

Share
d4g8lfh

Poinformowali o tym szefowie resortów transportu Polski i Federacji Rosyjskiej, Sławomir Nowak i Maksim Sokołow, którzy współprzewodniczyli obradom.

Posiedzenie poprzedziły rozmowy obu ministrów. Dotyczyły one m.in. nowej sytuacji prawnej powstałej po przystąpieniu Federacji Rosyjskiej do WTO.

- Omówiliśmy stan naszych stosunków, a także konkretne problemy naszej współpracy. Rozmawialiśmy też o kwestiach, które hamują jej rozwój. Dialog był bardzo szczery. Wypracowaliśmy propozycje zmierzające do uaktywnienia dwustronnych kontaktów. Dotyczy to przede wszystkim energetyki, współpracy wojskowo-technicznej, rolnictwa, turystyki i transportu - przekazał Sokołow po obradach Komisji.

d4g8lfh

- Z zadowoleniem stwierdziliśmy, że obroty handlowe między naszymi krajami w ubiegłym roku wzrosły o ponad jedną trzecią. Widzimy, że pozytywna dynamika utrzymuje się również w tym roku. Liczymy, iż tak będzie także w kolejnych latach - dodał rosyjski minister.

Również Nowak zwrócił uwagę na wzrost polsko-rosyjskiej wymiany handlowej, szczególnie podkreślając wzrost polskiej sprzedaży do Rosji. - Wyraziliśmy jednak wspólne zdanie, że nasze ambicje są znacznie większe niż ten dynamiczny przyrost. Polska i Rosja jako duzi sąsiedzi powinny lepiej współpracować. Zwłaszcza w obszarze biznesu - zaznaczył.

Wśród głównych tematów rozmów polski minister wymienił też liberalizację przewozów drogowych i żeglugi na Zalewie Wiślanym, a także współpracę w obszarze kolejnictwa i problem dodatkowych lotów dla polskiego przewoźnika narodowego przez Syberię. - To są wszystko otwarte kwestie. Uzgodniliśmy konkretne terminy dalszych prac - podał.

Nowak oznajmił również, że Polska oczekuje od Rosji postępów w otwieraniu rosyjskiego rynku dla polskich produktów rolno-spożywczych. Poinformował w tym kontekście, że planowana jest wizyta polskiego ministra rolnictwa Stanisława Kalemby w Moskwie oraz że szef resortu rolnictwa Polski wystosował już do rosyjskiego ministra rolnictwa list dotyczący tych zagadnień.

d4g8lfh

Nowak poinformował też, że podczas środowego posiedzenia Komisji z inicjatywy strony polskiej powołana została grupa robocza ds. celnych. Jej zadaniem będzie sprzyjanie usprawnianiu przekraczania granicy polsko-rosyjskiej.

- Polska zaproponowała kontynuowanie pilotażowego projektu "Zielony korytarz" na przejściu granicznym Grzechotki-Mamonowo. Chcielibyśmy, aby także na innych przejściach granicznych między Polską i Rosją ten program został wprowadzony. Program taki jest już realizowany na przejściach granicznych z Ukrainą i Białorusią - wyjaśnił.

Zielony korytarz to specjalnie oznakowany pas ruchu na granicy przeznaczony dla tych podróżnych przekraczających granicę w celach turystycznych lub służbowych, którzy nie mają nic do oclenia.

Polski minister zwrócił uwagę, że coraz więcej Rosjan przyjeżdża do Gdańska i Elbląga, a coraz więcej Pomorzan jeździ do obwodu królewieckiego. - Współpraca celna jest niezbędna. Takie są oczekiwania służb celnych obu krajów - zaznaczył.

d4g8lfh

Nowak przekazał również, że strona rosyjska podnosiła kwestię mostu energetycznego między obwodem królewieckim a północną Polską. - Oni budują tam elektrownię atomową. My odnosimy się do tego ze zrozumieniem. W sprawie mostu nie mówimy nie. To wymaga analiz. Strona polska będzie jeszcze analizowała, czy taką inwestycję realizować - wskazał.

W ramach przygotowań do posiedzenia Komisji we wtorek w stolicy Rosji odbyło się spotkanie przedstawicieli polskiego i rosyjskiego biznesu. Ze strony polskiej uczestniczyli w nim reprezentanci firm z branży kolejowej, motoryzacyjnej, budowlanej, bankowej i turystycznej.

Na kolejnym posiedzeniu Komisja zbierze się w przyszłym roku w Gdańsku.

Z Moskwy Jerzy Malczyk

d4g8lfh

Podziel się opinią

Share
d4g8lfh
d4g8lfh