Obradowała Rada Ministrów (komunikat)

...

24.11. Warszawa - CIR informuje:

Podczas dzisiejszych obrad Rada Ministrów zaakceptowała wniosek ministra sprawiedliwości dotyczący zmiany projektu założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw.

Przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Wydała rozporządzenia:

- w sprawie współdziałania organów Służby Celnej z organami administracji publicznej oraz innymi państwowymi i samorządowymi jednostkami organizacyjnymi,

- w sprawie wskaźników przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w 2010 r.,

- w sprawie militaryzacji jednostek organizacyjnych wykonujących zadania na rzecz obronności lub bezpieczeństwa państwa,

- w sprawie wynagrodzenia za wykonywanie prac związanych z powszechnym spisem rolnym w 2010 r.

Podjęła uchwałę w sprawie udzielenia Europejskiemu Bankowi Inwestycyjnemu gwarancji spłaty kredytu zaciągniętego przez Rzeczpospolitą Polską, a przejmowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego na częściowe sfinansowanie inwestycji "Obwodnica Warszawy - Projekt TEN.

Rząd wysłuchał informacji w sprawie przyznania przez Polskę zwolnień w zakresie stosowania przepisów Rozporządzenia (WE) nr 1371/2007, dotyczącego praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym.

Przyjął dokument "Plan uporządkowania strategii rozwoju".


Rada Ministrów zaakceptowała wniosek ministra sprawiedliwości dotyczący zmiany projektu założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra sprawiedliwości.

Wniosek dotyczy zakwestionowanych regulacji dotyczących posiadania, przekazywania oraz pozyskiwania środków odurzających w celu prowadzenia szkoleń, badań oraz szczegółowych analiz substancji znajdujących się w nielegalnym obrocie handlowym.

Minister sprawiedliwości stoi na stanowisku, że Polska jest zobowiązana, nie tylko obecnie obowiązującym prawem, ale i zawartymi przez nasze państwo konwencjami międzynarodowymi, do wprowadzenia szkoleń dla organów ścigania zwalczających handel narkotykami.

W praktyce oznacza to, że odpowiednie służby (policja, straż graniczna, organy celne, prokuratura) muszą dysponować wzorcami próbek różnych narkotyków w celach badawczo-analitycznych. Ich legalny zakup jest niemożliwy, bo dysponują nimi tylko grupy przestępcze. Pozyskiwanie narkotyków może odbywać się więc tylko w toku czynności operacyjnych poprzez konfiskatę substancji od grup przestępczych, nie ma bowiem w Polsce legalnych wytwórni narkotyków.

Ponadto posiadanie próbek dla celów analitycznych niezbędne jest również ze względu na międzynarodową współpracę organów ścigania, dotyczącą m.in. ujednolicenia procedur w zakresie pozyskiwania i badania składu chemicznego substancji narkotykowych.

Należy stwierdzić, że zabezpieczeniu przez odpowiednie służby podlega niewielka część narkotyków i środków odurzających. Pozostałe powinny być natychmiast niszczone. Utylizowane powinny być szczególnie te substancje, które stanowią zagrożenie dla środowiska naturalnego.


Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej.

Zmiany zaproponowane w projekcie nowelizacji ustawy zapewnią korzystniejsze warunki uzyskiwania przez Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS) pożyczki z budżetu państwa lub z Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD).

Obecnie obowiązujące prawo dopuszcza możliwość zasilania FUS dotacjami z budżetu państwa. Nie dopuszcza natomiast możliwości, w przypadku trudności finansowych FUS, zasilenia tego Funduszu pożyczką zaciągniętą z budżetu państwa, podobnie jak to ma miejsce w przypadku Narodowego Funduszu Zdrowia.

W związku z tym projekt nowelizacji ustawy przewiduje możliwość udzielenia FUS nieoprocentowanej pożyczki z budżetu państwa. Byłaby ona, zgodnie z projektem ustawy, wykorzystywana jedynie na wypłatę świadczeń gwarantowanych przez państwo.

Oprócz możliwości wykorzystania środków FRD na uzupełnienie niedoboru funduszu emerytalnego powstałego z przyczyn demograficznych, FUS będzie mógł pożyczać z FRD pieniądze na zapewnienie płynności. Warunkiem pożyczki jest konieczność zwrócenia tych środków Funduszowi Rezerwy w terminie do 6 miesięcy od dnia ich otrzymania. Pożyczki te mają być również nieoprocentowane.

Dzięki tym przepisom FUS będzie miał korzystniejsze niż obecnie możliwości pożyczkowe, lepsze od warunków oferowanych przez instytucje finansowe sektora komercyjnego.


Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie współdziałania organów Służby Celnej z organami administracji publicznej oraz innymi państwowymi i samorządowymi jednostkami organizacyjnymi, przedłożone przez ministra finansów.

Zgodnie z rozporządzeniem, organy administracji publicznej oraz inne państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne będą zobowiązane do niezwłocznego przekazywania Służbie Celnej informacji koniecznych do sprawnego i skutecznego wykonywania przez nią ustawowych zadań. Chodzi o informacje dotyczące m.in.: podejrzenia lub naruszenia przepisów prawa celnego, wymiaru i poboru podatku akcyzowego, podatku od gier oraz opłat i dopłat, przeprowadzania postępowań audytowych i urzędowego sprawdzenia.

Zgodnie z rozporządzeniem, udzielanie informacji dotyczących naruszeń prawa odbywa się z własnej inicjatywy lub na pisemny wniosek organu Służby Celnej.

W uzasadnionych przypadkach, np. w okolicznościach wymagających natychmiastowego działania, informacje mogą być przekazywane z pominięciem drogi pisemnej, czyli bezpośrednio na prośbę funkcjonariusza lub pracownika SC.

Organy administracji państwowej lub samorządowej będą ponadto zobowiązane do udzielania Służbie Celnej pomocy technicznej - chodzi o pomieszczenia biurowe, środki łączności, transportu itp.


Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie wskaźników przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w 2010 r., przedłożone przez ministra finansów.

W rozporządzeniu przyjęto, że w 2010 r. maksymalny roczny wskaźnik przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, zaliczanego w ciężar kosztów u przedsiębiorców, wyniesie 1,0 proc., czyli będzie tożsamy z prognozowanym wskaźnikiem wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w przyszłym roku.


Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie udzielenia Europejskiemu Bankowi Inwestycyjnemu gwarancji spłaty kredytu zaciągniętego przez Rzeczypospolitą Polską, a przejmowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego, na częściowe sfinansowanie inwestycji "Obwodnica Warszawy - Projekt TEN", przedłożoną przez ministra finansów.

Skarb Państwa udzieli gwarancji spłaty kredytu Europejskiemu Bankowi Inwestycyjnemu (EBI) na sumę 565 mln euro, w celu częściowego sfinansowania inwestycji Obwodnica Warszawy - Projekt TEN. Kredyt na budowę inwestycji został zaciągnięty w maju 2009 r. przez Bank Gospodarstwa Krajowego na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego. Kredyt został zaciągnięty na 30 lat. Gwarancja obejmie 100 proc. kwoty kredytu, odsetki od niego i 100 proc. innych kosztów bezpośrednio związanych z kredytem. Łącznie będzie to 678 mln euro.

Umowa cesji, przejęcia i przeprowadzenia zmian w umowie finansowej pomiędzy Polską a EBI i BGK została zawarta 6 listopada 2009 r.

Obwodnica obejmie dwa odcinki dróg ekspresowych S2 Konotopa-Puławska (wraz z łącznikiem na lotnisko - S79) oraz S8 Konotopa-Powązkowska.


Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie militaryzacji jednostek organizacyjnych wykonujących zadania na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa, przedłożone przez ministra obrony narodowej.

Przepisy rozporządzenia dotyczą zasad i procedur planowania obronnego. Rozporządzenie zastępuje aktualnie obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów z 21 maja 2002 r.

Przygotowanie nowego rozporządzenia jest podyktowane koniecznością dostosowania przepisów do ustanowionych w 2004 r. zasad i procedur planowania obronnego. Uwzględniono w nim sporządzane przez administrację rządową plany i programy obronne dotyczące ustalania jednostek organizacyjnych podlegających militaryzacji oraz realizację zadań związanych z przygotowaniem i utrzymaniem gotowości jednostek organizacyjnych.

Istotną zmianą w stosunku do obecnego stanu prawnego jest wprowadzenie wykazu jednostek organizacyjnych podlegających militaryzacji, w którym ujęto ustalenia Rady Ministrów dotyczące ogólnej liczby jednostek przewidzianych do militaryzacji oraz baz formowania, a także limitów osób podlegających służbie w jednostkach zmilitaryzowanych.

Wprowadzono ponadto nowe zapisy dotyczące niektórych kategorii zadań uzasadniających militaryzację, które usuwają niejednoznaczność utrudniającą kwalifikowanie tych jednostek do poszczególnych kategorii zadaniowych. Doprecyzowano ponadto przepisy dotyczące zasad wyposażania jednostek przewidzianych do militaryzacji i jednostek zmilitaryzowanych w środki transportowe, maszyny i urządzenia oraz sprzęt wojskowy, wskazując źródła pozyskiwania ww. wyposażenia.


Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie wynagrodzenia za wykonywanie prac związanych z powszechnym spisem rolnym w 2010 r., przedłożone przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

W rozporządzeniu określono kryteria obliczania wynagrodzenia oraz dodatków i nagród za wykonywane czynności na rzecz spisu rolnego w 2010 r., realizowane na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Przewidziano, że wysokość dodatku wyniesie od 20 do 120 proc. kwoty przeciętnego wynagrodzenia w kwartale poprzedzającym jego przyznanie. Podstawowymi kryteriami przyznawania dodatku będą m.in.: funkcja, złożoność wykonywanych zadań, stopień odpowiedzialności. Dodatek ma być wypłacany tylko za okres przepracowany.

Nagrody dla osób pracujących na rzecz spisu rolnego nie mogą przekroczyć przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Dla komisarzy i ich zastępców wysokość nagrody nie powinna przekroczyć wielokrotności tego wynagrodzenia, np. dla wojewódzkich komisarzy i ich zastępców - 2-krotności przeciętnego wynagrodzenia, dla komisarzy gminnych i ich zastępców - 1,5-krotności wynagrodzenia.


Rada Ministrów zapoznała się z informacją w sprawie przyznania przez Polskę zwolnień w zakresie stosowania przepisów rozporządzenia (WE) nr 1371/2007 dotyczącego praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym, przedłożoną przez ministra infrastruktury.

Rada Ministrów informuje, że 4 grudnia 2009 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady z 23 października 2007 r. dotyczące praw i obowiązków pasażerów ruchu kolejowego.

Obecnie w całym kraju prowadzone są liczne prace modernizacyjne linii kolejowych, powodujące ograniczenia prędkości, a tym samym wydłużenie czasu przejazdu. Ich wynikiem jest duża liczba opóźnień, które znacznie przekraczają limit wskazany w rozporządzeniu europejskim - 60 min. Obowiązek wypłaty odszkodowania z tego powodu zmusi spółki do ponoszenia ogromnych kosztów.

Rozporządzenie przewiduje jednocześnie, że państwo członkowskie może zwolnić z respektowania przepisów tego rozporządzenia miejskich, podmiejskich i regionalnych przewoźników. Ponadto państwo może czasowo zwolnić z przepisów rozporządzenia krajowe kolejowe połączenia pasażerskie oraz połączenia ze stacjami poza terytorium UE.

Polska podjęła decyzję o skorzystaniu z możliwości stosowania ww. zwolnień.


Rada Ministrów przyjęła dokument Plan uporządkowania strategii rozwoju, przedłożony przez ministra rozwoju regionalnego.

Dokument wprowadza działania porządkujące w obszarze obowiązujących dokumentów strategicznych, tj. strategii, programów rozwoju, w tym programów wieloletnich. Działania te mają doprowadzić do ograniczenia liczby dokumentów strategicznych, w tym strategii rozwoju. Ich mniejsza liczba zapewni większą przejrzystość procesu programowania strategicznego i umożliwi efektywniejsze wydatkowanie pieniędzy budżetowych, a w konsekwencji skuteczniejszy rozwój kraju. Inicjatywa ta wpisuje się w koncepcję stworzenia efektywnego systemu zarządzania rozwojem kraju.

W dokumencie zaproponowano ograniczenie liczby strategii rozwoju i polityk z obecnych 41 do 9 nowych, realizujących średnio- i długookresową strategię rozwoju kraju. Strategie te będą podlegać analizie pod kątem spełniania warunków dotyczących struktury i podstawowych elementów, zgodnie ze znowelizowaną ustawą o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Każda strategia będzie miała koordynatora. Będą to następujące dokumenty:

- Strategia innowacyjności i efektywności gospodarki - koordynatorem jej będzie minister gospodarki;

- Strategia rozwoju zasobów ludzkich - koordynatorem będzie przewodniczący Komitetu Rady Ministrów Michał Boni;

- Strategia rozwoju transportu - koordynatorem będzie minister infrastruktury;

- Bezpieczeństwo energetyczne i środowisko - koordynatorem strategii będzie minister gospodarki;

- Sprawne państwo - koordynatorem będzie minister spraw wewnętrznych i administracji;

- Strategia rozwoju kapitału społecznego - koordynatorem będzie minister kultury i dziedzictwa narodowego;

- Krajowa strategia rozwoju regionalnego - Regiony-miasta-obszary wiejskie - koordynatorem będzie minister rozwoju regionalnego;

- Strategia Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej - koordynatorem strategii będzie prezes Rady Ministrów;

- Strategia zrównoważonego rozwoju wsi i rolnictwa - koordynator: minister rolnictwa i rozwoju wsi rolnictwa.

Zasadne byłoby też wprowadzenie dodatkowej kategorii dokumentów strategicznych (zawierających kierunki działań na danym obszarze oraz sposoby ich realizacji), opierających się na zapisach 9 strategii rozwoju. W tej kategorii mieściłyby się np. dokumenty wynikające z innych uregulowań ustawowych i zobowiązań międzynarodowych. Ich ewentualne przygotowanie powinno być jednak bardzo dobrze uzasadnione.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)