Oczy inwestorów zwrócony w stronę Hiszpanii
Obawy o rozwój sytuacji w Europie utrzymują się. Nurtuje pytanie, czy decydenci będą w stanie poradzić sobie z kryzysem zadłużenia w strefie euro. Sytuacja jest daleka od komfortowej, o czym świadczą strajki w Grecji i Hiszpanii przeciw dalszym oszczędnościom.
Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie znajdują wspólnego środka na rozwiązanie problemu zadłużenia Grecji, gdyż UE nie godzi się na sugestie MFW, by dalej restrukturyzować grecki dług. Z kolei gospodarka Hiszpanii znajduje się w trudnej sytuacji, jednak premier Rajoy zwleka z ubieganiem się o międzynarodową pomoc finansową. Jak na razie hiszpański premier celowo gra na zwłokę licząc na pozytywny rozwój sytuacji na rynku długu. Mario Rajoy powiedział, że Madryt mógłby się zdecydować na wsparcie, jeśli rentowności hiszpańskich obligacji utrzymywałyby się na wysokim poziomie przez dłuższy czas. Wczoraj ponownie wzrosły rentowności dziesięcioletnich obligacji po tym, jak przedstawiciele Niemiec, Hiszpanii i Finlandii ponownie wezwały rząd w Madrycie do wzięcia na siebie kosztów związanych z dokapitalizowaniem sektora bankowego. Niewątpliwie data 27 września 2012 roku pozostaje szczególnie ważna dla Hiszpanii. Dzisiaj bowiem premier tego kraju zatwierdzi i przedstawi projekt budżetu na 2013 rok,
tak więc nadal będzie utrzymywała się niepewność na rynkach finansowych. W piątek z kolei powinniśmy poznać szacunki dotyczące zapotrzebowania hiszpańskiego sektora bankowego.
W dzisiejszym kalendarium warto zwrócić uwagę na indeksy zaufania konsumentów i nastrojów w gospodarce ze strefy euro. Wyższy odczyt tych wskaźników we wrześniu mógłby wesprzeć wspólną walutę i przyczynić się do udanego testu poziomu 1,29 na EURUSD. Jeśli chodzi o dane z USA, to uwaga skoncentruje się na danych z rynku nieruchomości odnośnie indeksu podpisanych umów kupna domów, a także zamówieniach na dobra trwałego użytku. Mniejsze znaczenie będą miały ostateczne dane o amerykańskim PKB w II kwartale.
Środowy poranek przynosi nieco lepsze nastroje zauważalne zarówno na rynkach akcji, jak i rynku walutowym. Obserwowany jest lekki wzrost awersji do ryzyka, jednak czynnikiem ryzyka pozostaje Hiszpania, co może ograniczać ewentualny powrót do średnioterminowych trendów.
EURPLN
Notowania EURPLN pozostają stabilne. Przez 3 ostatnie dni para utrzymywała się w wąskim zakresie wahań 4,1250-4,1570. Z powodu braku impulsów z rynku krajowego złoty będzie pozostawał pod wpływem czynników zza granicy. Na wykresie dziennym eurozłoty pozostaje blisko górnego ograniczenia formacji trójkąta, natomiast od dołu spadki ogranicza silne wsparcie w postaci linii Kinjun, która obecnie przebiega na poziomie 4,1320.
EURUSD
EURUSD utrzymuje się w zakresie klina zniżkującego na wykresie 4h. Dzisiaj para podjęła nieskuteczną próbę testu poziomu 1,2900. Jak na razie znów oddalamy się od górnego ograniczenia klina, które wyznacza najbliższy opór w rejonie 1,2910. Wsparcie wyznacza strefa 1,2780-1,28. Skuteczne wyjście powyżej poziomu 1,2910 byłoby sygnałem potwierdzającym zakończenie korekty spadkowej na EURUSD.
GBPUSD
Zgodnie z oczekiwaniami spadki na GBPUSD zatrzymały się tuż powyżej dolnego ograniczenia chmury ichimoku na wykresie 4h i znalazły wsparcie w postaci 100-okresowej średniej na tymże wykresie. Para nadal handlowana jest w zakresie chmury. W oczekiwaniu na dane o brytyjskim PKB za II kwartał funt traci na wartości. Jak na razie sytuacja techniczna pozostaje niejednoznaczna w krótkim terminie. Z pewnością wyjście powyżej poziomu 1,6260 potwierdziłoby chęć do dalszych wzrostów na tej parze.
EURJPY
Eurojen wspiera się na linii trendu wzrostowego na wykresie dziennym. Para znajduje się poniżej linii TenKan i Kinjun, co jak na razie ogranicza dalsze wzrosty. W przypadku zejścia poniżej poziomu 99,80 jenów za euro możliwy jest test górnego ograniczenia chmury na poziomie 98,00. Jak na razie jednak para utrzymuje się powyżej linii trendu, co może wygenerować sygnał powrotu do wzrostów. Kluczowe w tej sytuacji byłoby wyjście powyżej poziomu 100,87.
Autor: Anna Wrzesińska
www.idmtrader.pl