Oczy zwrócone w stronę ECB
W dniu dzisiejszym w centrum uwagi pozostają posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego i Banku Anglii w sprawie stóp procentowych. Rynki oczekują, że ECB zdecyduje się dzisiaj na obniżkę głównej stopy procentowej o 25pb i liczą, że takie działanie będzie preludium do kolejnej rundy ilościowego łagodzenia polityki monetarnej.
Obniżka stopy refinansowej może już być zdyskontowana przez rynki, tak więc kluczowym czynnikiem w podtrzymaniu lepszych nastrojów będzie to, co powie na konferencji prasowej Mario Draghi. Ewentualne podjęte nowe działania przez ECB w najbliższym czasie powinny koncentrować się przede wszystkim na rozbudzeniu wzrostu gospodarczego. Podczas czwartkowej sesji o stopach zadecyduje również Bank Anglii. Konsensus rynkowy zakłada, że stopa referencyjna zostanie utrzymana na poziomie 0,5% i że program skupu aktywów zostanie rozszerzony o kolejne 50 mld GBP za czym przemawia spowalniające tempo wzrostu gospodarczego oraz niższa inflacja.
Uwaga rynków skoncentruje się dzisiaj głównie na konferencji prasowej szefa ECB, jednak nie można zapominać o ważnych danych makroekonomicznych publikowanych w dniu dzisiejszym. Przede wszystkim poznamy raport ADP o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym będący prognostykiem piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy. W czerwcu oczekuje się słabszego odczytu w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Jeśli opublikowane dane potwierdzą prognozy, to będzie to kolejny argument dla zwolenników QE3 w wydaniu Fed. Ponadto, jak co tydzień poznamy dane na temat bezrobocia tygodniowego, a także raport ISM z sektora usług.
Eurodolar pozostaje stabilny. Większej zmienności na tej parze oczekujemy dopiero podczas wystąpienia Mario Draghi. Para obecnie handlowana jest mniej więcej w połowie zakresu wyznaczonego przez formację trójkąta na wykresie 4h. Na rynku krajowym złoty neutralnie zareagował na decyzję RPP o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Retoryka Rady nie jest już tak jastrzębia- nasilają się obawy o spowolnienie wzrostu gospodarczego, co w połączeniu ze spadkiem oczekiwań inflacyjnych wskazuje raczej na możliwość cięcia stóp w przyszłości niż dalszego zwiększania kosztu kredytu.
EURPLN
Złoty pozostaje nieco słabszy w dniu dzisiejszym. Para EURPLN pozostaje w kanale spadkowym na wykresie dziennym. Kurs naruszył wsparcie w postaci zniesienia 61,8% Fibo całości wzrostów z okolic 4,07, jednak notowania ponownie powróciły powyżej 100-okresowej średniej na wykresie dziennym, gdzie pojawiła się również formacja objęcia hossy. Górne ograniczenie kanału wyznacza silny opór w rejonie 4,2600. Ewentualne nowe działania stymulacyjne ze strony ECB będą sprzyjać umocnieniu PLN. EURUSD Eurodolar handlowany jest w zakresie wyznaczonym przez formacje trójkąta. Para wspiera się obecnie na zniesieniu 61,8% Fibo na poziomie 1,2512. Wybicie z zakresu powinno przynieść silniejszy ruch kierunkowy na tej parze. Silnym wsparciem pozostają okolice 1,2440, natomiast najbliższy opór wyznacza poziom 1,2560.
GBPUSD
Funtdolar handlowany jest powyżej linii trendu poprowadzonej po ostatnich dołkach na wykresie dziennym. GBP pozostaje stabilny w oczekiwaniu na dzisiejszą decyzję Banku Anglii, jednak wczoraj pozostawał pod silną presją sprzedających. Para handlowana jest poniżej chmury ichimoku na wykresie dziennym, a 100-okresowa średnia istotnie ogranicza dalsze zwyżki. Najbliższe wsparcie to okolice 1,5510.
AUDUSD
AUDUSD pozostaje w trendzie wzrostowym. Para handlowana jest powyżej chmury ichimoku, co jest sygnałem do kontynuacji wzrostów. Najbliższe wsparcie w postaci górnego ograniczenia chmury znajduje się na poziomie 1,0140 i zbiega się z dolnym ograniczeniem kanału spadkowego.
Anna Wrzesińska
www.idmtrader.pl