Trwa ładowanie...

Od dzisiaj dłuższe urlopy rodzicielskie

Od dziś urlopy rodzicielskie będą dłuższe niż do tej pory. Rodzicom wszystkich dzieci urodzonych po 31 grudnia ubiegłego roku przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego - w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki, sześć tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu mogą skorzystać zarówno matka, jak i ojciec.

Od dzisiaj dłuższe urlopy rodzicielskieŹródło: Jupiterimages
d24ii1z
d24ii1z

Premier Donald Tusk powiedział, że intencją rządu jest, aby ta nowelizacja kodeksu pracy sprzyjała między innymi sprawiedliwemu podziałowi obowiązków w obrębie rodziny. Wyraził nadzieję, że roczny urlop rodzicielski nie będzie wykorzystywany tylko przez matki.

Potrzebę dzielenia się obowiązkami w opiekowaniu się dziećmi podkreśla również minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz. jak mówił Informacyjnej Agencji Radiowej, urlop rodzicielski pozwala na bardziej elastyczne łączenie urlopu z pracą, na wymienianie się pomiędzy rodzicami.

Same kobiety też chcą bardziej sprawiedliwego podziału obowiązków w opiece nad dziećmi. Pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania Agnieszka Kozłowska Rajewicz zwróciła uwagę, że ostatnio coraz więcej ojców korzystało z przysługującego im dwutygodniowego urlopu. Teraz w planach jest kampania promująca wykorzystywanie przez nich urlopów rodzicielskich - zaznaczyła minister Kozłowska Rajewicz.

Przepisy o dwóch tygodniach urlopu przeznaczonego wyłącznie dla ojców pozostają bez zmian.

d24ii1z

Zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego (za okres do 26 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka) będzie wynosił, tak jak to jest obecnie, 100% podstawy wymiaru zasiłku.

Natomiast zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego (także do 26 tygodni) będzie wynosił co do zasady 60% podstawy wymiaru zasiłku.

Jeżeli jednak pracownica podejmie decyzję o skorzystaniu z urlopu rodzicielskiego jeszcze przed porodem, składając wniosek o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim – dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a bezpośrednio po takim urlopie – urlopu rodzicielskiego, to wówczas przez cały okres urlopu związanego z urodzeniem się dziecka będzie jej przysługiwał zasiłek w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku.

d24ii1z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24ii1z