Trwa ładowanie...

Od marca 2011 r. niższy zasiłek pogrzebowy

Od marca 2011 r. zasiłek pogrzebowy wyniesie 4 tys. zł, a nie 6395,7 zł, jak jest obecnie - przewiduje opublikowany w poniedziałek przez resort finansów projekt ustawy okołobudżetowej. W przyszłym roku budżet zaoszczędzi na tym ponad 860 mln zł.

Share
Od marca 2011 r. niższy zasiłek pogrzebowy
Źródło: Jupiterimages
d17z9g6

Liczony w euro polski zasiłek pogrzebowy jest bodaj najwyższy w UE i wynosi ponad 1600 euro, podczas gdy średnia w Unii Europejskiej to 500 euro!

W zeszłym roku z ZUS i KRUS wypłacono ponad 365 tys. zasiłków na kwotę blisko 2,3 mld zł. Zasiłek pogrzebowy jako jeden z nielicznych jest waloryzowany co trzy miesiące i zależy od wzrostu płac. Dokładnie jest to 200% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązującego w dniu śmierci osoby, której koszty pogrzebu zostały poniesione. Kwotę tę ustala się miesięcznie, poczynając od trzeciego miesiąca kalendarzowego kwartału na okres 3 miesięcy, na podstawie danych o wynagrodzeniach z poprzedniego kwartału.

Zwykle natychmiast po podwyżce świadczenia rosły też ceny usług w zakładach pogrzebowych.

d17z9g6

Nic dziwnego, że niemal natychmiast po ogłoszeniu przez rząd planów zmian w naliczaniu zasiłków, w branży funeralnej zawrzało. Polska Izba Pogrzebowa już pod koniec sierpnia zapowiedziała, że wystąpi z listem do premiera Tuska, by rząd nie wprowadzał takich zmian. Izba zamierza też sprawdzić, czy proponowana zmiana byłaby zgodna z Konstytucją. Dodatkowo - jak argumentują - w dużych miastach niższy zasiłek może nie wystarczyć na pokrycie wszystkich kosztów pochówku.

Ile kosztuje zorganizowanie pogrzebu? Wysokość opłat za miejsce na cmentarzu podaje na swojej stronie internetowej warszawski Cmentarz Północny. Miejsce na murowany grób rodzinny (wielomiejscowy) kosztuje (z VAT) od 5400 zł do 13 tys. zł w zależności od położenia na cmentarzu. Miejsce na pojedynczy grób opłacone na 20 lat kosztuje od 1,4 tys. do 1,6 tys. zł (droższe jest miejsce na grób murowany). Miejsce na urnę z prochami po kremacji to koszt od 600 do 700 zł. Nisza w kolumbariach, ścianie, w której umieszczane są urny ze skremowanymi prochami, kosztuje więcej - od 2,6 - 3 tys. zł.

Do tego dochodzą opłaty administracyjne za wykonanie grobu, przeprowadzenie pogrzebu, ustawienie nagrobka, wjazd samochodów na teren cmentarza oraz opłaty za korzystanie z sal, przechowywanie zwłok czy transport na terenie cmentarza.

Kremacja na Cmentarzu Północnym kosztuje ponad 650 zł. Cmentarz prowadzi też odpłatną rezerwację miejsca na grób. Taka rezerwacja, która nie jest obowiązkowa, kosztuje na Cmentarzu Północnym od 9,6 tys. zł do 28 tys. zł za grób murowany, rezerwacja niszy na urnę na 20 lat kosztuje 5,8 tys. zł.

Nie ma cennika uroczystości kościelnych - w Warszawie, w zależności od parafii, msza pogrzebowa może kosztować nawet do 2 tys. zł - w zależności od oprawy, udziału organisty, wystroju kościoła.

d17z9g6

Podziel się opinią

Share
d17z9g6
d17z9g6