Trwa ładowanie...
d2axpg3
kredyt

Od nowego roku zmiany dla kredytobiorców

Zgodnie z zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego, zmienia się minimalna wysokość wkładu własnego. Do tej pory, aby ubiegać się o kredyt hipoteczny wystarczyło posiadać 5 proc. wartości nieruchomości. Teraz kredytobiorcy muszą dysponować środkami przynajmniej w wysokości 10 proc. Zmienia się również okres kredytowania, który w większości przypadków wyniesie maksymalnie 25 lat. Jakie jeszcze czekają nas nowości od stycznia?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Od nowego roku zmiany dla kredytobiorców
(Fotolia, Fot: Carballo)
d2axpg3

Wyższy wkład własny

– Koszt przeciętnego 60-metrowego mieszkania na rynku wtórnym w Łodzi wynosi ok. 216 tys. zł. Aby dokonać tutaj transakcji trzeba będzie więc dysponować kwotą nie 10,8 tys. zł, jak dotychczas, a co najmniej 21,6 tys. zł. Dla porównania, by zakupić podobny lokal w Poznaniu będzie należało posiadać wkład własny wynoszący 30,3 tys. zł, a w Warszawie aż ponad 43,4 tys. zł – oblicza Jarosław Sadowski, ekspert Expandera i Związku Firm Doradztwa Finansowego.

Podniesienie limitu nie powinno jednak znacząco wpłynąć na akcję kredytową. – Dla części osób zmiany mogą być pewnym zaskoczeniem. Zostały jednak ogłoszone już półtora roku temu i wielu kredytobiorców z wyprzedzeniem przygotowywało się do zakupu nieruchomości, gromadząc stosowne środki – dodaje ekspert.

d2axpg3

Za rok trzeba będzie posiadać 15 proc., a w 2017 r. już 20 proc. wartości nieruchomości. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy brakujący wkład zostanie odpowiednio ubezpieczony. Wtedy wystarczy 10 proc. wartości nieruchomości, ale trzeba będzie ponosić dodatkowe koszty składek ubezpieczeniowych.

Oprócz zwiększenia limitów wkładu własnego, zmiany obejmą również m.in. ryzyko walutowe. W celu jego zniwelowania zaleca się, by banki udzielały wsparcia wyłącznie w walucie, w której kredytobiorca zarabia. Według nowych zaleceń okres kredytowania, w większości przypadków wyniesie maksymalnie 25 lat.

*Większe dopłaty dla młodych *

d2axpg3

Nowa polityka przyznawania kredytów hipotecznych może wpłynąć na wzrost zainteresowania programem „Mieszkanie dla młodych” (MdM). Także i w tym przypadku możliwe są zmiany dla kredytobiorców. Od nowego roku rząd planuje bowiem zwiększyć dopłaty, szczególnie mogą skorzystać z nich osoby z co najmniej dwójką dzieci. – Obecnie beneficjenci programu posiadający dwie pociechy, mogli skorzystać z 15 proc. dofinansowania. Jednak już niebawem rządowe wsparcie może wzrosnąć o 5 p.p. Także w przypadku rodzin wielodzietnych, z minimum trójką dzieci, dopłata może zostać zwiększona aż do 25 proc. – zauważa Leszek Zięba, ekspert Aspiro, ZFDF.

Przy dofinansowaniu mogą być uwzględnione mieszkania spółdzielcze, które nie zostały jeszcze ukończone bądź takie, które powstały w efekcie przebudowy czy innych robót budowlanych. Ponadto prawdopodobnie powiększy się także liczba współkredytobiorców o dowolne osoby przystępujące do umowy kredytowej. Niedługo zmienić się może także zasada naliczania dopłat. Obecnie dofinansowanie obejmuje wyłącznie metraż do 50 mkw. Po zmianach wartość może wzrosnąć do 65 mkw. dla rodzin z co najmniej trójką dzieci.

Zmienione standardy sprzedaży ubezpieczeń

Banki przyjmą również nową strategię zarządzania ryzykiem w obszarze oferowania ubezpieczeń do kredytów, najpóźniej 31 marca 2015 roku. – Dotychczas w sytuacji niewystarczającego zabezpieczenia kredytu banki wymagały od klienta przystąpienia do konkretnej polisy ubezpieczeniowej dołączonej do kredytu. Niedługo jednak takie działanie będzie możliwe tylko przy spełnieniu zaleceń Rekomendacji U – podkreśla Zięba. – W praktyce klient będzie miał wybór ubezpieczyciela, jednak uregulowanie ważnej kwestii bankowości ubezpieczeniowej ma także drugie dno. Wraz z nowymi regulacjami możemy spodziewać się podwyżek marż bankowych, bowiem instytucje te będą starały się zrekompensować sobie „straty” w obszarze ubezpieczeń – prognozuje ekspert. Kredytobiorcy, którzy mają wątpliwości co do swoich umów, zawsze mogą skorzystać z bezpłatnych porad profesjonalnych doradców finansowych.

JK,WP.PL

d2axpg3

Podziel się opinią

Share
d2axpg3
d2axpg3