Trwa ładowanie...
karta dużych rodzin

Od stycznia zniżki na przejazdy kolejowe dla rodzin wielodzietnych. Rząd przyjął ustawę

Rząd przyjął projekt ustawy, według której od 1 stycznia 2015 każda rodzina posiadająca troje bądź więcej dzieci będzie mogła otrzymać tzw. Kartę Dużej Rodziny. Będzie ona uprawniać do korzystania ze zniżek na wstęp na przykład do niektórych muzeów, instytucji wystawienniczych, parków narodowych, rezerwatów przyrody, obiektów rekreacyjno-sportowych. Nowością jest włączanie do programu zniżek na przejazdy kolejowe.

Share
Od stycznia zniżki na przejazdy kolejowe dla rodzin wielodzietnych. Rząd przyjął ustawę
d45m2i3

Rodzicom oraz małżonkom rodziców wchodzących w skład rodzin wielodzietnych będzie przysługiwać ulga 37 proc. w przejazdach jednorazowych koleją (pociągi osobowe, pośpieszne i ekspresowe). Na przejazdy koleją w ramach imiennych biletów miesięcznych ulga wyniesie 49 proc. (pociągi osobowe i pośpieszne).

Rodziny 3+ otrzymają również ulgi w opłacie paszportowej: 75 proc. w przypadku dzieci oraz 50 proc. dla rodziców. Rodziny wielodzietne będą także zwolnione z opłat za wstęp do parków narodowych oraz za wydanie odpisów aktów stanu cywilnego przy staraniu się o przyznanie Karty.

d45m2i3

Każda instytucja, która przyzna rodzinom wielodzietnym uprawnienia, będzie miała prawo do posługiwania się znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”. Ulgi, zniżki i inne uprawnienia mogą przyznawać także samorządy oraz przedsiębiorstwa prywatne takie, jak sklepy, restauracje, czy hotele.

Karta będzie przysługiwać członkom rodzin wielodzietnych, w których rodzice mają na utrzymaniu co najmniej trójkę dzieci nie starszych niż 18 lat. Wyjątkiem są dzieci, które kontynuują naukę. Tu granicą jest wiek 25 lat.

Samorządy zachowają dotychczasową możliwość wydawania własnych, regionalnych Kart. Jak podaje ministerstwo pracy do tej pory do programu włączyły się m.in. banki PKO BP i BOŚ, sieć PLAY, księgarnie Świat Książki i Bonito, kina Helios, supermarkety Alma oraz Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy i Kopalnia Soli w Wieliczce. W sumie Karta uprawnia do zniżek już w ponad 600 miejscach. Lista wszystkich zniżek dostępna jest na stronie: www.rodzina.gov.pl.

Dotychczas wydano prawie 480 tys. Kart

d45m2i3

Podziel się opinią

Share
d45m2i3
d45m2i3