Odbicie na złotym, trwa wyczekiwanie na RPP
Poranny, wtorkowy handel na rynku złotego przynosi stabilizację kwotowań polskiej waluty w rejonie wczorajszych maksimów. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1815 PLN za euro, 3,2571 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4343 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu spadły poniżej 3,5%, jednak zamkniecie wypadło na poziomie 3,523%.
Poranny, wtorkowy handel na rynku złotego przynosi stabilizację kwotowań polskiej waluty w rejonie wczorajszych maksimów. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2415 PLN za euro, 3,2571 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4343 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu spadły poniżej 3,5%, jednak zamkniecie wypadło na poziomie 3,523%.
Powrót krajowych inwestorów na rynek złotego zgodnie z prognozą przełożył się na wygenerowanie korekty ostatnich spadków z okolic 4,28-4,30 EUR/PLN. Lepsze dane dot. krajowego wskazania indeksu PMI (odczyt na poziomie 48 pkt., wobec oczekiwań 47,8 pkt.) pozwoliły na odreagowania spadków z poprzedniego tygodnia. Pomimo lepszego odczytu maj jest 14 miesiącem kiedy indeks PMI ukształtował się poniżej kluczowej granicy 50pkt. oddzielającej wzrost gospodarczy od spowolnienia. Dodatkowo lekkie umocnienie długu w oczekiwaniu na środową decyzję RPP ponownie wsparło również notowania złotego.
W trakcie dzisiejszej brak jest znaczących odczytów fundamentalnych z kraju. Lokalni inwestorzy i uczestnicy rynku czekają już na jutrzejszą decyzję RPP – zdecydowana większość szacuje, iż stopa procentowa obniżona zostanie do rekordowego poziomu 2,75%, jednak nie brak również głosów zakładających, że ostatni silny spadek notowań złotego może skłonić gremium decyzyjne do utrzymania poziomu 3,00%. Najbardziej prawdopodobnym wydaje się obniżka o 25pb., jednak brać pod uwagę należy również drugi scenariusz, który wiązałby się ze skokowym umocnieniem polskiej waluty.
Z rynkowego punktu widzenia cofniecie się notowań do okolic 4,24 EUR/PLN stanowi efektywny punkt wyjścia do gry pod środową RPP. Teoretycznie obniżka o 25pb. została już przez rynek zdyskontowana, jednak zwyczajowo duże znaczenie będą mieć komentarze członków Rady. Z technicznego punktu widzenia możliwym byłoby pogłębienie korekty do okolic 4,22 PLN za euro, jednak musiałoby to najprawdopodobniej zbiec się w czasie z ruchem w kierunku 1,3142 na EUR/USD. Bardziej prawdopodobnym wydaje się jednak scenariusz stabilizacji notowań w obecnym zakresie.
Konrad Ryczko
analityk
makler papierów wartościowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |